Három ember ellen gyilkosság elkövetésének alapos gyanúja miatt eljárást indítottak, ötöt pedig szabadlábra helyeztek pénteken azon személyek közül, akiket csütörtökön Ján Kuciak oknyomozó újságíró és mennyasszonya meggyilkolása miatt, dél-szlovákiai Gútán vett őrizetbe a szlovák rendőrség - jelentette a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség a szlovák Legfelsőbb Ügyészség megerősítésére hivatkozva.
Szlovák médiaértesülések szerint a rendőrségi őrizetben maradt három személy egyike az a férfi is, akit csütörtökön a révkomáromi rendőrség egy volt nyomozójaként azonosított a pozsonyi sajtó. Ezt alátámasztani látszanak az őrizetben tartott személyek neveinek - az ügyészség által nyilvánosságra hozott - kezdőbetűi is.
Az ügy részleteiről a folyamatban lévő vizsgálatra hivatkozva nem adott további információkat az ügyészség, ugyanakkor azt ígérték, hogy erre valószínűleg már a jövő héten sor kerülhet. Az őrizetben maradt személyek vizsgálati fogságba vételére szombat reggelig tehet javaslatot az ügyet felügyelő ügyész, s az erre vonatkozó döntést a javaslattételtől számított 72 órán belül kell meghoznia a bírónak, írja az MTI.
A kettős gyilkosság áldozatait - egy fiatal szlovák tényfeltáró újságírót, Ján Kuciakot és barátnőjét - február végén találta meggyilkolva a galántai járásban lévő Nagymácsédon lévő családi házukban a rendőrség. A férfi halála előtt olyan cikken dolgozott, amiben a Fico-kormány és a szíciliai Ndrangheta-maffia közötti lehetséges összefüggéseket tárta fel, és a rendőrség szerint is munkája miatt gyilkolták meg.
Az újságíró halála közfelháborodást váltott ki az országban, s heteken belül korábban sosem látott tüntetéssorozathoz, illetve mély belpolitikai válsághoz vezetett. A történések végül a kormány több tagjának távozásához, illetve a kabinet széles körű átalakításához vezettek. Az újságíró-gyilkosság után történteket, az azok hatására távozni kényszerült korábbi szlovák kormányfő, Robert Fico többször is olyan, az állam teljes destabilizációjára tett kísérlet részének nevezte, amelynek "forgatókönyve nem Szlovákiában íródott" - vagdalkozásában pedig odáig jutott el, hogy orbáni mintára Soros Györgyöt láttatta a tüntetések mögött.
A kettős gyilkosságot követően kezdődött tüntetéssorozat fő szervezőjének tartott Tisztességes Szlovákiáért mozgalom még a múlt héten újabb tüntetéseket jelentett be több szlovákiai városban péntek estére. A szervezet csütörtökön közleményben tudatta, hogy bár hisznek abban, hogy a rendőrség akciója elvezet a gyilkosság elkövetőinek felderítéséhez, de a péntekre jelzett megmozdulásokat mégis megtartják, mivel - véleményük szerint - Peter Pellegrini kormánya "nem tett semmit azért, hogy megújítsa az államhatalomba vetett hitet".