átverés;csalás;

Képünk illusztráció

- Csak óvatosan, ha egy amerikai katona hívja online randira

Újabb átverési forma jelent meg Magyarországon a nigériai herceges csalás mellett: ez az amerikai katona-típusú csalás, aminek jellemzően romantikára vágyó nők az áldozatai.

Zala megyében is van már kárvallottja az amerikai katonás átverésnek – figyelmeztet közleményében a megyei főkapitányság. A rendőrség honlapján esetleírással és megelőzési tippekkel próbál segíteni, hogy a csalás fő kiszemeltjei – egyedülálló vagy magányos, középkorú és idősebb nők – elkerülhessék az áldozattá válást.

Az elkövetési módszerek alapvetően hasonlóak: a csalók amerikai katonának adják ki önmagukat5 a közösségi- vagy társkereső oldalakon önmagukat. Jellemzően egyedülálló nőkkel veszik fel a kapcsolatot és azt állítják, hogy hazájuktól távol teljesítenek szolgálatot. A jellemzően külföldi kiberbűnözők fordító program segítségével kommunikálnak, és apró lépésekben elnyerik a kiszemelt nő bizalmát.

A futár, akinek fizetni kell

Az egyik csalási módszer lényege, hogy miután a „katona” elnyerte a bizalmat, előhozakodik az összeköltözés, közelbe költözés szándékával. Azt állítja, hogy mesés vagyonnal rendelkezik, melyet futárral előre elküldene a behálózott nőhöz, és amíg ő maga is megérkezik, megbízza őt a csomagok őrzésével. Megadja az ál-futárszolgálat email címét, és innentől két szálon folyik a levelezés.

A „futár” költségeit rendszerint már az áldozat fizeti, aki hamarosan kapja az újabb értesítést: a szállítmányt a vámon feltartóztatták, további pénzre lesz szükség, hogy a hatóságok eltekintsenek a csomagok átvizsgálásától, lefoglalásától. Amennyiben a nő nem szeretne utalni, a „futár” felhívja a figyelmét, hogy a csomagokon az ő neve, lakcíme van feltüntetve, ezért az illegális küldemény miatt a hatóságok vele szemben fognak eljárni, és akár börtönbüntetésre is számíthat. Amennyiben a nő eközben a „katonát” kérné meg, hogy utaljon a „futárnak”, a „katona” fotót küld „magáról”, miszerint valamilyen akadálya van annak, hogy ő cselekedjen, például kórházban fekszik egy ágyon.

Pénzt kér a szigorú katonatiszt is

A másik módszer alaptörténete, amikor is a negatív színben feltüntetett külszolgálatból szeretne a „katona” elszabadulni, jellemzően haza, az árván maradt gyermekéhez. Eltávozási engedélyt kérő nyomtatványt küld email-ben a kiszemelt nőnek és megadja „elöljárója” levelezési címét, ahova a nő által kitöltött nyomtatványt kell küldeni. A levelezés innentől itt is két szálon folyik. A nyomtatvány elküldését követően az „elöljáró” válaszol: az eltávozásnak, leszerelésnek költségei vannak, amit át kell utalni. Amint a pénz megérkezik, újabb, már jóval magasabb összeget kérnek, arra hivatkozva, hogy a „katonát” végleg csak az Egyesült Nemzetek Szervezete engedheti el, ezért a pénzt az „ENSZ”-nek kell elküldeni és újabb átutalásokat kérnek. 

A főkapitányság szerint ezekre a jelekre érdemes figyelni egy online ismerkedés kezdetén

Gyanakodjon, ha az új online ismerőse nem szeretne személyes találkozót vagy tartózkodik attól, hogy telefonon vagy webkamerán beszéljenek!

Keressen rá új ismerőse fotójára, megadott adataira a google oldalán – kiderülhet, ha azt már felhasználták!

Akit nem ismer személyesen, annak ne küldjön pénzt!

Ne adjon ki személyes adatokat, kompromittáló fotókat, videókat magáról!

Amíg személyesen nem ismerték meg egymást, ne adjon ki információt anyagi helyzetéről!

 Legyen gyanús, ha valaki arra kéri önt, hogy ne beszéljen másnak az önök kapcsolatáról!   

Az átverési módszer annyira tipikus és elterjedt, hogy amerikai nagykövetség  is figyelmeztet kockázataira honlapjukon részletes leírást adnak a csalók további módszereiről, és felsorolják az amerikai katonák munkakörülményeivel kapcsolatos tényeket . 

Felszállás közben csapódott a földhöz a kétszemélyes gép, a pilóta belehalt sérüléseibe.