gyerekvállalás;nagycsaládosok;családi adókedvezmény;

2018-10-02 18:06:37

Pénzes asszonyokat serkentene szülésre a kormány, de valószínűleg hiába

Több probléma is van a nagycsaládos nőknek adómentességet nyújtó támogatás ötletével. Egyrészt már megint a jómódúakat részesítené ezzel előnyben a kormány. Másrészt, a jelek szerint ez a kedvezmény is ugyanolyan haszontalan lesz, mint az összes eddigi.

A "több pénz egyenlő több gyerek" szemlélet jegyében formálhatja tovább a kormány a családpolitikát: egy a Magyar Időkben beharangozott terv szerint a háromgyerekes anyák életre szóló adómentességével bővülhetnek a már érvényben lévő támogatások.

Viszonylag tét nélkül kísérletezhet az adókedvezménnyel a kormány - írja a hvg.hu. Túl sok költségvetési pénzt már csak azért sem vinne el mindez, mert kevés a nagycsaládos anya. A 2011-es népszámlálás idején 176 ezer pár (így 88 ezer házasságban vagy kapcsolatban élő nő), valamint közel 38 ezer egyedülálló anya élt az országban, akik legalább három gyereket neveltek. Nincs ok feltételezni, hogy a hét éves számot bármi nagyságrendileg változtatta volna - erről még lesz szó lejjebb. Fontosabb, hogy 224 ezer kapcsolatban élő és 125 ezer egyedülálló anyának volt akkor két gyereke, őket szeretné a kormány rábírni arra, hogy vállaljanak még egy gyereket.

A családi támogatásokat egyébként jelenleg az apa is igénybe veheti - ebben, vagyis a nemi alapú megkülönböztetésben is új a kizárólag anyákat célzó  felvetés. Megválaszolatlan ugyanakkor a kérdés, mi lenne a gyermeküket egyedül nevelő apákkal. A népszámlálás szerint a 88 ezer kapcsolatban élő nagycsaládos férfin kívül 4319 egyedülálló apa volt, aki legalább három gyereket nevelt.

Megint a pénzesek járnak jól

A Fidesz-kormány már 2010-es hivatalba lépése óta vezetget be a gyerekvállalást támogatni hivatott intézkedéseket. A családi adózás keretében a többgyermekesek jelentős adóalap-kedvezményt kaptak. A Diákhitel-tartozás felét elengedték a kétgyerekes nőknek, a nagycsaládos anyáknak pedig az egészet, a jelzáloghitelből három gyerek után elengedtek 1-1 millió forintot.

Ugyanez a helyzet a csok esetében. A három- vagy többgyerekesek újlakás-vásárlása esetén akár 10 millió forintos támogatást és kedvezményes hitelt kínáló rendszer a gazdagokat jó helyzetbe hozta, az átlagos család viszont bukott is az ettől megugrott lakásárak miatt. A kivétel a a 12200–17000 forintos családi pótlék, ami a keresettől függetlenül ugyanannyi mindenkinek, így arányaiban a szegényeket segíti jobban. Ennek összege viszont 2008 óta változatlan.

Ha elengednék a személyi jövedelemadót a nagycsaládos nőknek, akkor is azok járnának jobban, akiknek a magasabb fizetése, hiszen az egykulcsos rendszerben ők több befizetést takaríthatnának meg.

"Ne szülj rabot, te szűz!"

Úgy tűnik, a kormány akármit is tesznek, a családok csak nem vállalnak több gyereket. Hiába fogadtak el akciótervét arról, hogy 1,5-ről 2,1-re kell növelni 2030-ra az átlagos gyermekszámot, a teljes termékenységi arányszám nem nőtt azóta sem, idén például századra pontosan ugyanúgy 1,46, mint tavaly. Idén a legfrissebb adatok szerint január és július között 1021-gyel kevesebb születés volt, mint tavaly ilyenkor.

Gyakori panasz, hogy nagyon rossz helyzetben vannak, akik kisgyerekes anyaként szeretnének dolgozni. A tapasztalatok szerint jóformán csak teljes állásban lehet ugyanis dolgozni, és a gyakorlatban sokszor a "részmunkaidő" is teljes műszakot takar. 

Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy az egy- és kétgyerekes magyar anyák alig 5 százalékát jelentették be részmunkaidőre, a nagycsaládos nőknek pedig 12 százalékát. Ugyanez az arány Ausztriában az egy gyereket nevelő anyáknál már 59, a két- vagy többgyerekeseknél pedig 72 százalék.