Oroszországot vádolta meg csütörtökön Nagy-Britannia egy sor kibertámadás végrehajtásával, melyek célja a nyugati demokrácia aláásása - írja a Reuters. Az eszköz a zavarkeltés, mely érdekében Moszkva nem válogatott: a sporttól a közlekedésen át az Egyesült Államok 2016-os elnökválasztásáig, mindenhol beavatkozott már.
A brit helyzetértékelés szerint - melyet a Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) állított össze - az orosz katonai hírszerzés (GRU) hackerek hálózatát használja viszálykeltésre világszerte. Szinte bizonyosan a GRU felel a BadRabbit nevű zsaroló vírus elterjesztéséért, ők álltak a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséget ért 2017-es támadás mögött, ők követték el az amerikai Demokrata Pártot ért 2016-os hacker-támadást, és még egy brit TV-csatorna e-mailjeinek 2015-os ellopásáért is felelősek.
Hunt szerint Nagy-Britannia szövetségeseivel együtt nyilvánosságra fogja hozni a GRU támadásait a nemzetközi stabilitás ellen, és nem hagyja azokat válasz nélkül.
A GRU-hoz köthetőek kiberbűnözők olyan hírhedt csoportjai, mint az APT 28, a Fancy Bear, a Sofacy, a Pawnstorm, a Sednit, a CyberCaliphate, a Cyber Berkut, a Voodoo Bear és a BlackEnergy Actors. Ebből is látszik, minden normát és nemzetközi törvényt figyelmen kívül hagyva akarnak működni, büntetlenül és következmények nélkül - mondta a külügyminiszter.
Korábban Theresa May brit miniszterelnök szintén a GRU-t tette felelőssé a Szkripal-merénylet elkövetéséért, azaz hogy egy angol városban katonai idegmérget vetettek be. Vlagyimir Putyin orosz elnök, korábbi KGB-ügynök szerdán áruló geciládának nevezte a megtámadott Szergej Szkripalt. A merénylet kapcsán orosz diplomáciai fedés alatt dolgozó hírszerzők százait utasították ki világszerte.