Oroszország;alkoholizmus;

2018-10-06 11:10:00

Újra a szesztilalom réme fenyegeti Oroszországot

Ismét kirobbant a vita Oroszországban arról, hogyan tudnák megfékezni az emberéleteket követelő alkoholizmust, de a kategorikus tiltást csak a közvélemény elenyésző kisebbsége támogatná.

Vitalij Milonov képviselő szesztilalomról szóló törvény bevezetését javasolta arra az időre, amíg sikerül rendet teremteni ezen a téren, és kidolgozzák ki az állam koncepcióját a szeszesitalokkal, illetve azok illegális forgalmazásával kapcsolatbanFinnország példájára hivatkozik, ahol az alkoholkereskedelem állami monopóliumának megteremtésével jelentős sikereket értek el. Milonov szerint soha nem voltak ilyen rosszak az orosz statisztikai adatok. Ennek ellentmond, hogy a kormány szerint 2006-tól lényegesen csökkent az alkoholfogyasztás, és ezt nemzetközi szervezetek is alátámasztják. Igaz viszont, hogy a férfiak alacsony várható élettartamában az italnak főszerepe van. Azon férfiak közül, akik nem érik meg a nyugdíjkorhatárt, 44 százalék az  italozás miatt hal meg idő előtt.

A VCIOM közvéleménykutató intézet felmérése szerint ugyanakkor a szesztilalmat az oroszoknak mindössze 12 százaléka támogatná. Az alkoholtermékeket gyártók szövetségének az elnöke meg van győződve arról, hogy tilalmakkal csak az illegális alkoholkereskedelmet serkentenék – célszerűbbnek tartaná az árak emelését. Az „Alkohol” elnevezésű portál főszerkesztője arra emlékeztet, hogy II. Miklós cár 1914-ben és Mihail Gorbacsov szovjet elnök 1985-ben bevezetett szesztilalma egyaránt kudarcot vallott, és a szeszmaffiát virágoztatta fel.   Tatjana Golikova miniszterelnök-helyettes elképzelhetőnek tartja olyan törvény elfogadását, amely csak a 20 vagy 21 éven felülieknek engedélyezné szeszesital vásárlását.

A TASZSZ hírügynökség által közzétett térképből kiderül, hogy alkoholizmus szempontjából a legsúlyosabban érintett területek Szibériában vannak, a Bajkál-tó környékén, az amuri és a kurgáni területen, a Távol-Keleten, az Ohotszki-tenger északi partvidékén fekvő Magadan-megyében, a Jeges-tenger menti Csukcsföldön, illetve a Mongóliához közel eső Burját Köztársaságban.

Ez az országrész tartotta izgalomban a társadalmat két évvel ezelőtt, amikor Irkutszk városának több mint hetven lakosa szesz alapú fürdőszer fogyasztása után életét vesztette. A „Bojarisnyik” (Galagonya) nevű kotyvalék olcsósága miatt népszerű, akkor azonban metilalkohol és fagyálló is került bele. Hiába írták rá a címkére, hogy az oldat csak külső felhasználásra alkalmas, ez senkit nem tántorított el a fogyasztásától. 

A legkevesebb iszákos ember Oroszország európai területének déli részén, illetve a nagyrészt muszlim vallású Csecsenföldön, Ingusföldön, Dagesztánban, a Karacsáj-Cserkesz Köztársaságban él.