Beatles;rock and roll;Joe Cocker;slágerlista;

2018-10-07 15:45:37

Kis segítség, nagy szám

Ötven éve, hogy listavezető lett az Egyesült Királyságban a With a Little Help from My Friends. Meg harminc. Meg tizennégy.

Mi van? Megmondom. Egészen jó kis dal ez, háromszor került az élre.

De hiszen a Bors őrmester-nagylemez 1967-ben jött ki!

Nem is a Beatlesszel jutott a legmagasabbra a Barátaim kis segítségével. Azaz dehogynem... Mert a Rolling Stone magazin 2012-ben összeállította minden idők legjobb ötszáz albumának a rangsorát, és az első helyre a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band-nagylemezt tette. A legjobb tíz között még három Beatles-korong, az 1966-os Revolver (3.), az 1965-ös Rubber Soul (5.), valamint az 1968-as Fehér album (10.) volt – mesés négyes a Top Tenben – és még az 1969-es Abbey Road (14.) is befért a legjobb tizenötbe.

Magát a With a Little Helpet viszont Joe Cocker vitte fel először a csúcsra. Paul McCartney mondta is a sheffieldi énekesről: "Lenyűgözött, ahogyan a soul himnuszává formálta a dalt. Örökké hálás leszek neki." E feldolgozás 1968-ban történt, amikor már Magyarországon is kétmillió fölé szökött a legyártott könnyűzenei lemezek száma. A táncdalok és a beatszámok olyannyira hódítottak, hogy szilveszter estéjén – főműsorban, háromnegyed kilenctől – ment a televízióban a Slágerkupa döntője. E vetélkedő-sorozatban Kovács Katitól Payer Andrásig, Korda Györgytől Dobos Attiláig, az Atlantistól a Hungariáig, a Metrótól a Pannóniáig szinte mindenki fellépett, aki meg kimaradt, az zsűrizett, mint Adamis Anna, Bródy János, Komjáthy György, Szörényi Levente, Zsolnai Hédi (a műkorcsolyázó Almássy Zsuzsával, továbbá Antal Imrével, Baranyi Ferenccel, a filmrendező Kovács Andrással, a birkózófenomén Kozma Istvánnal, valamint Róna Viktorral, Sándor Pállal együtt.) Győzött Koós János Toldy Máriával és Hofi Gézával felvonuló csapata, ám még a táncdalkapitány is azt énekelte Lovas Róbert és Dobos Emőke De hogyha eljön című számában: "Hogyha szól a gitárom, visszhangzik az ég."

A Magyar Nemzet kritikusát nem hatották meg a produkciók. Enyhén szólva mértékkel dicsért 1969 elején: "Táncdalénekeseink nem egészen egyformán nem tudnak előadni. Van, aki jobban nem tud, s van, aki kevésbé nem tud. Régi tévénézők összehasonlíthatják a jelenlegi nem tudást a néhány év előtti nem tudással, és meggyőződhetnek róla, hogy azért a magyar táncdalénekesek is tanultak valamit az utóbbi időben."

Húsz esztendővel később, az 1988-as Interpop-fesztivál után, amelyet Sárközi Anita Maradj meg nekem, a Rózsaszín Bombázók Nem tehettem róla vagy a Pa-dö-dő A tengerész című dala fémjelzett, a bíráló még szűkmarkúbban mérhette volna az elismerést... A With a Little Help akkor ugrott másodszor az élre Nagy-Britanniában, mégpedig a skót Wet Wet Wet előadásában. A hatvanas évek nótái a reneszánszukat élték: a Beatles-dal feldolgozása az év végi összesítésben az ötödik, Phil Collins Mindbenders-adaptációja, az A Groovy Kind of Love a hatodik, a Hollies felújított He Ain't Heavy He's My Brotherje a kilencedik helyre került. S akkor még nem beszéltünk Kylie Minogue (eredetileg Eva Boyd, azaz Little Eva) Loco-motionjéről (18.), Chubby Checker és a Fat Boys The Twistjéről (25.) vagy a Pet Shop Boys (Elvis Presley) Always On My Mindjáról (26.).

A Barátaim kis segítségével még 2004-ben is meghatározó szerepet játszott a csatorna túloldalán: a brit Sam és Mark előadásában újra a lista tetejére kapaszkodott. A Slágerkupa számai idehaza nem produkáltak efféle mesterhármast, bár van még, aki emlékszik Mary Zsuzsi szovjet importból származó A trombitására, Zalatnay Sarolta Megmondták előre című táncdalára, a Metró Nem vagyok elveszett emberére vagy a Hungaria Repül a varázsszőnyegére.

Különben sem feltétlenül a slágerlista minősít. Mert – akár lajstromozták a liverpooliakkal, akár nem – a With a Little Help a Beatlesszel volt a legjobb...