korrupció;letelepedési kötvény;Transparency International Magyarország;

2018-10-08 12:20:06

Bűnözőket segít, az ön zsebéből húz ki pénzt, és Alaptörvény-ellenes - így fest egy tuti kormánybiznisz

Mindent a letelepedési kötvényről.

Több tízmilliárdot buktak a magyar emberek a letelepedési államkötvényprogramon, ami ráadásul még az államadósság finanszírozásában sem segített - derült ki a Transparency International Magyarország és a Költségvetési Felelősségi Intézet hétfőn bemutatott kutatásából. Szakértők szerint a program nemcsak szükségtelen és drága volt, de Alaptörvény-ellenes is.

Az Orbán-kormány 2013-ban indított bevándorlási programot letelepedési államkötvények kibocsátásával, melynek keretében 19 855 külföldi, az Európai Unión kívüli - köztük súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyek is érdemi ellenőrzés nélkül jutott magyarországi letelepedési engedélyhez. Hazánk 1 666 millió euróhoz (mintegy 514 milliárd forinthoz) jutott a kötvények értékesítése révén, de 1 844 millió eurót kell majd visszafizetnie. Vagyis a magyar adófizetőknek 178 millió eurójába kerültek a kötvények, ami 66,5 millió euróval több, mint amennyibe a "szokványos", letelepedésre nem jogosító devizakötvények értékesítése került volna. A szakértők számításai szerint a magyar polgárok legalább 21 milliárd forintot buktak mindezen.

Ráadásul a kormány lényegesen olcsóbban juthatott volna forrásokhoz az Európai Beruházási Banktól (EIB), ehelyett azonban leépítette az EIB-hiteleket. Ha nem így tesz, a magyar adófizetőknek összesen mintegy 30 milliárd forinttal kevesebbe került volna az állami pénzfelvétel. Az államkötvényeket forgalmazó cégek viszont nagyot szakítottak: az egyetlen kivételtől eltekintve offshore hátterű cégek 60 milliárd forinttal gazdagodtak a magyar költségvetés kárára.

- A letelepedési kötvényprogram nem más, mint a korrupció törvényesített formája - fogalmazott Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi vezetője. Mint mondta, a program alkotmányellenes is, az Alaptörvény ugyanis kimondja: közpénzt csak átláthatóan működő szervezetekre lehet bízni. Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor, a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke pedig arra mutatott rá: a kormány állításával ellentétben a kötvényprogram elindításakor semmi szükség sem volt a devizatartalékok feltöltésére.