MSZP;népszavazás;Tóth Bertalan;VIP-egészségügy;

2018-10-10 10:43:18

Népszavazással venné el Orbán kormányától a VIP-ellátást az MSZP

A szocialisták szerint akik lepusztították az egészségügyet, azoknak ne lehessenek gyógyulási kiváltságai – amit az adófizetők finanszíroznak.

Egészen elképesztő indokkal, demagógiára hivatkozva söpörték le a Fidesz képviselői az Országgyűlés Népjóléti Bizottságában az MSZP azon javaslatát, miszerint a jövőben ne járjon a VIP-ellátás a kormánytagoknak, mondta Tóth Bertalan. Az MSZP frakcióvezetője szerint demagógiáról szó sincs, annál inkább egy szimbolikus ügyről. Ugyanis amíg a hatalom embereinek luxusellátás jár, addig az átlagbeteg hosszú hónapokig vár a kezelésre, ha meg is kapja, akkor is lepusztult intézményekben gyógyítják, és okkal félhet egy kórházi fertőzéstől. Gyógyulása pedig nem garantált.

Úgyhogy Tóth Bertalan szerint az a kívánatos, hogy a jövőben ne lehessen különbséget tenni magyar és magyar között. Ennek érdekében az MSZP népszavazást kezdeményez, hogy az emberek döntsék el: járjon-e a VIP-ellátás a hatalom embereinek. 

Emlékeztetőül: a hatályos szabályozás szerint a miniszterelnök jogosult valamennyi egészségügyi ellátás igénybevételére. Ennek kapcsán a szocialista Bangóné Borbély Ildikó irásbeli kérdésben arra volt kíváncsi:

 

A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely szerint a Miniszterelnökség ilyen szerződéseket nem kötött, így nem is fizetett semmit. (Annyi biztos, hogy 2018 júniusában Orbán Viktor egy kórház szakrendelőjében a sort beelőzve szerzett egy receptet. A miniszterelnök szíves közlése szerint a betegek engedték előre.)

A szocialista politikus azon kérdésére, hogy az állami vezetők ellátása mennyit kóstál, már számszerűbb választ adott Gulyás Gergely. Eszerint 2011-től a Honvéd kórháznak és a Semmelweis Egyetemnek évi 10-10 millió forint jár (összesen 160 millió). 

Hogy a szerződés mit foglal magában (például ez egy rendelkezésre állási díj csak, ami nő, ha konkrét ellátást kell nyújtani; esetleg ugyanekkora a summa, ha egy államtitkár betegeskedik egy évben, vagy az egész kormány; és általában milyen szolgáltatások járnak ezért a pénzért) arról a kormány nem hajlandó információt adni, magyarázta Tóth Bertalan. Így az MSZP adatigényléssel próbál utánajárni a tényeknek.