A kézzel végzett vizsgáló és kezelő fogásrendszer célja a mozgásszervrendszer visszafordítható elváltozásainak gyógyítása. Sokszor összemosódik a csontkovácsolással, pedig lényeges különbségek vannak köztük. Utóbbi valójában egy népi gyógymód, tapasztalati tudáson alapuló, szintén kézzel végzett ízületi mobilizációs fogásrendszer. Magyarországon nincs hivatalos képzése, ezért bárki indíthat ilyen tanfolyamot, ezek nagy része nem is feltételez és ír elő egészségügyi végzettséget sem. Manuálterápiát a jogszabály szerint Magyarországon csak orvosok vagy olyan főiskolát végzett gyógytornászok végezhetnek, akik az elvégzett képzés után valamelyik magyarországi orvosi egyetemen levizsgáznak. Őket egyébként nyilván is tartják, utánuk is lehet nézni – mondta a Népszavának Gróf Orsolya manuálterapeuta, gyógytornász.
A manuálterápiának Magyarországon többféle irányzata is elterjedt, ezeket oktatják a különböző intézményekben, de egy olyan van, amelyet a Semmelweis Egyetem akkreditált.
Mi történik egy kezelésen?
A kezelés során a terapeuta a saját testének mechanikus energiáját használva helyreállítja a tartó- és mozgatórendszer harmóniáját. Az embert egészét nézi, tehát különös figyelmet fordít a különböző testrészek, izmok, egymással való kölcsönhatására. A manuálterapeuta mély anatómiai, ortopédiai, reumatológiai, neurológiai és biomechanikai ismeretekkel rendelkezik, ismeri az emberi test csontjainak helyzetét, az ízületek és az izmok állapotát, az idegrendszeri kontrollt, hogy megállapítsa például, mi alakította ki a testtartási rendellenességeket. A nagyon részletes, anamnézis felvételét és az összefüggések elemzését követően felállítja a kezelési tervet és kiválasztja a megfelelő technikákat. A módszert befolyásolja a beteg életkora, állapota, alapbetegségei, a probléma eredete, stb. A kezelés után a páciens mobilizáló, nyújtó vagy stabilizáló gyakorlatokat kap házi feladatként, hogy az elért állapotot megőrizze vagy tovább is fejlessze.
Nem mindig és mindenre jó
Nem csoda- és nem is kizárólagos módszer, és sokszor nem erre van szükség. Mivel a visszafordítható mozgásszervi problémákra nyújt megoldást, ajánlott lehet például gerincproblémák, váll- és derék-, csípő-, térd-, bokafájdalom, túlterheléses szindrómák esetén. Nem lehet manuálterápiát alkalmazni viszont lázas állapot, fertőző bőrbetegség, daganatos megbetegedés esetén.