törvényhozás;Korózs Lajos;Selmeczi Gabriella;

2018-10-15 07:16:00

Fideszesek nem érnek rá a szegénybarát törvényhozásra

Nyilvánvalóan próbálja gáncsolni a mindennapok problémáival foglalkozó ellenzéki javaslatokat a kormány az MSZP-s Korózs Lajos szerint.

Levélben arról értesítette Selmeczi Gabriella az Országgyűlés Népjóléti Bizottságának tagjait, hogy a kormánypárti képviselők nem érnek rá hétfőn elmenni a szocialista elnök által összehívott testületi ülésre. Eszerint a Fidesz honszülői aznap, amikor a hatóságok elkezdik - éppen az ő rendelkezésükre - vegzálni a hajléktalanokat, bojkottálják azt az ülést, amelyen a lakhatási válság okait kezelő ellenzéki javaslatról is szavazhattak volna.

Másfél évnyi kilakoltatási moratórium meghirdetését, valamint a lakhatási válság okait feltáró eseti bizottság felállítását kérte az Országgyűléstől önálló képviselői indítvánnyal Székely Sándor, a Demokratikus Koalíció képviselője. Ahhoz, hogy javaslatát megtárgyalja az Országgyűlés, a parlament szakbizottságának a benyújtástól számított 30 napon belül támogatnia kell a napirendre tűzést. A Fidesz nem először gátolja ezt, legutóbb egy hete Kovács József a bizottság fideszes alelnöke javaslatára vettek le a napirendről egy sor ellenzéki javaslatot, köztük a szóban forgót is.

A Székely Sándor indítványával létrehozandó bizottság azt vizsgálná: milyen megoldásokra, intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy többé senkit se lehessen anélkül kilakoltatni, hogy előtte nem vizsgálják a hitelező bank felelősségét, illetve az állami szervek nem tesznek kísérletet a család válság helyzetének megoldására. A képviselő szerint a bizottság munkájának idejére természetesen fel kell függeszteni a kilakoltatásokat. 18 hónapra biztosan szükség lesz, hogy a testület felmérhesse a veszélyeztetett családok körülményeit, kiderüljön hány kisgyermekes családot érint a kilakoltatás és milyen lehetőségek vannak az utcára kerülésük megakadályozására.

Lapunknak Korózs Lajos, a bizottság szocialista elnöke azt mondta: nyilvánvaló obstrukció zajlik. Nem csak az említett indítvány esetében, hanem a többi hétfőn napirendre tűzött – a szociális ellátásokkal, a családipótlék emeléssel, az igazságos nyugdíjrendszerrel kapcsolatos – ellenzéki javaslattal szemben is. A Fidesz arra játszik, hogy ezek a javaslatok kifussanak a 30 napos határidőből, akkor már csak olyan kivételes eljárásban kerülhetnének a plenáris ülés napirendjére, amelyet minden parlamenti frakciónak félévenként hat alkalommal kérhetnek.