Hétfőtől a hajléktalanok utcai tartózkodása ellen fellépő rendőrök autóiban mentőtisztek is ülnek majd. Az ő feladatuk lesz eldönteni, hogy az otthontalanok szorulnak-e orvosi segítségre, kórházi ellátásra. Mint arról szombaton a kormánysajtó beszámolt: a mentők úgynevezett "gondoskodó csoportja" segít majd akkor, ha valaki önerejéből nem képes eljutni egy hajléktalanellátóba. Ehhez az Országos Mentőszolgálat két-három 13 évesnél idősebb mentőkocsit, valamint mentőtiszteket, ápolókat és gépkocsi vezetőket is biztosít. A feladatra önként jelentkezhetnek az OMSZ munkatársai, akiknek „kiemelt” óránként 3500 forintos díjat fizetnek.
A jogszabályok szerint a 13 évnél idősebb kocsik már nem vehetnek részt a mentésben, kék lámpa sem szerelhető fel rájuk, ezekben a kocsikban „orvosi felszerelésként” legfeljebb elsősegély láda lehet.
A mentőszolgálat dolgozói között órási a felháborodás: lapunknak többen is úgy vélekedtek, hogy a mentőszolgálatnak nem dolga a kiszolgáltatott emberekre irányuló rendészeti akcióban részt venni, amikor ők a bajbajutottak segítésére, életmentésre esküdtek fel. Különösen úgy, hogy naponta van probléma a Közép-Magyarországi Régióban a mentéssel, annyira, hogy a vidéki állomásról ide vezényelt féltucatnyi többlet kocsival sem tudnak minden hívásra mentőt indítani. Olykor egy-egy műszak átadásakor 60-70 hívást teljesítetlen feladatként adnak át egymásnak a mentésirányítók.
Kérdeztük a tárca és az OMSZ sajtóosztályát, arról, hogy az egészségügyi törvény illetve a mentési rendelet mely pontja alapján lehet az utcák hajéktalanításában résztvevő akcióba az Országos Mentőszolgálatot és azok munkatársait bevonni? Mi lesz a feladatuk? Az érintettek önként jelentkeztek vagy kötelezik őket erre a feladatra? Milyen forrásból finanszírozzák a 13 évesnél öregebb kocsik működését e feladat során, illetve milyen költséghelyről fizetik a közreműködő mentő szakembereket? Ha ellátásra szoruló hajléktalant találnak, őt hová szállítják? Hívnak-e hozzájuk a megfelelő ellátásukhoz valódi mentőautót?
A Közép-Magyarországi Régióban amúgy is nehéz kiállítani a szükséges riasztható egységet, ez az új feladat, mennyire nehezíti még tovább a lakosság ellátását? Amint érkezik válasz, cikkünket frissítjük.