OTP Lakástakarék;

2018-10-16 14:20:08

Az OTP már csak ma köt lakáskasszát

Az OTP-nél holnap már hiába is kopogtatnak a lakástakarékot kötni szándékozók: utoljára ma lehet szerződést kötni.

Az OTP Lakástakaréknál már csak a mai napon (2018.10.16.) van lehetőség lakáskassza-szerződést kötni – közölte az OTP Lakástakarék a Bank360-nal. A partneri szerződéskötés esetén pedig a szerződés leadási határideje a szerződéskötést követő második munkanap. Arról is tájékoztattak, hogy a szerződés megkötését követően a lehető leghamarabb, de legkésőbb október 31-ig kell megtenni az első befizetést.

A Bank360 információi szerint az Erste Lakástakarék az alábbi menetrendet határozta meg abból kiindulva, hogy ma megjelenik a Magyar Közlönyben a törvénymódosítás: a már aláírt, mai dátummal ellátott ajánlatokat legkésőbb péntekig (2018.10.19.) kell eljuttatni a pénztárhoz.   

Mint megírtuk: a lakáskassza végét jelentő lakástakarék-pénztárakról szóló törvény módosítását rohamtempóban fogadta el az Országgyűlés. Bánki Erik, a gazdasági bizottság fideszes elnöke hétfő reggel 10 óra 55 perckor nyújtotta be – az érintettekkel történő mindenféle előzetes egyeztetés nélkül – a lakáspénztári megtakarítások állami támogatását megszüntető egyéni indítványát, amelyet kedden 12 óra 34 perckor már el is fogadtak. Áder Jánosnak 5 napja van, hogy aláírja a törvényt.

Az OTP vezére elmondása szerint szintén csak a sajtóból értesült a változásokról. „Tegnap meccs volt, hajnalban értem haza, a kollégáimmal még nem igazán konzultáltam” - mondta a hvg.hu-nak Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója. Megerősítette: a hírekből tájékozódott a szigorításra vonatkozó módosítási javaslatról, a Bankszövetséggel nem folyt tárgyalás ezzel kapcsolatban.

Azzal egyetértett: az üzleti környezet szempontjából aggályos lehet az, hogy ilyen rövid idő alatt zavarnak le egy ilyen horderejű döntést. Hozzátette ugyanakkor: „az ilyen típusú intézkedéseket nem szokták fél-egy évvel korábban bejelenteni, mert akkor évekre el lehetne tolni a hatását” - utalva arra, hogy a számlák után járó állami támogatás felmenő rendszerben (vagyis az újonnan kötött szerződések esetén) szűnik meg, miután Áder János államfő aláírja a törvénymódosítást.

Csányi egyébként üzletileg nem számít jelentős változásra. Derülátása nem alaptalan: a Portfolio elemzése szerint a lakáspénztári megtakarítások állami támogatásának megvonása végső soron még javíthatja is az OTP versenyhelyzetét, hiszen a lakáshitel-piac egyik nagy szereplőjének kiesésével javulhat a piaci pozíciója.

A portál elemzése szerint tavaly év végén közel 800 milliárd forint lakossági megtakarítást kezeltek a hazai lakáskasszák, ebből 282 milliárd forint, vagyis a szektor teljes állományának 35 százaléka az OTP-nél volt. Az OTP LTP-betétállománya 2008 és 2017 között 83 százalékkal nőtt, de így sem tudott lépést tartani a piacvezető Fundamentával, holott a válság idején nagyjából hasonló állományi pozícióból indultak, ezen az időtávon a Fundamenta 162 százalékkal növelte állományát.

A lakástakarék-pénztárak közül a hitelkihelyezésben a Fundamenta messze megelőzött mindenki mást, az elmúlt években az új magyarországi lakáshitel-piac több mint ötöde a Fundamentáé volt, miközben az OTP LTP-hitelkihelyezése még a tavalyi duplázás ellenére is csupán 15, addig a Fundamentáé 340 milliárd forint volt 2017-ben.

Bár az OTP lakás-takarékpénztára az elmúlt években nyereségesen működött, vagyis hozzátett és nem elvett a csoport eredményéhez, a profithozzájárulása marginális, így érdemi hatással nem kell számolni. Azt ugyanakkor látni kell, hogy a hazai lakás-takarékpénztári rendszer legerősebb szereplője, a Fundamenta igencsak aktív volt a lakáshitel-piacon, masszív piaci részesedést szerzett, az ő hitelkihelyezéseik idővel "kikopnak" a piacról, ami összességében versenyhelyzet-javító hatással jár az OTP-re (és más kereskedelmi bankokra). Összességében tehát a lakás-takarékpénztári megtakarítások állami támogatásának kivezetése középtávon mérsékelten pozitív az OTP szempontjából.

A piaci szereplők is inkább pozitívan értékelték a hírt az OTP szempontjából, a bejelentést követően az elmúlt 2 napban az OTP árfolyama 2,5 százalékkal került feljebb.