Bioritmus;glutén;cöliákia;

2018-10-17 14:14:00

Életmódunk okozza a sokakat érintő gluténérzékenységet

Az elmúlt tíz évben vált ismertté egy újfajta gluténérzékenység, amelyet a klasszikus lisztérzékenység, vagyis a cöliákia vizsgálati módszereivel nem lehet kimutatni. Az úgynevezett nem-cöliákiás gluténérzékenység (NCGS) kiváltó oka és pontos lefolyása korlátozottan ismert az orvostudomány számára.

Az újfajta gluténérzékenység többeket érint, mint a klasszikus lisztérzékenység, a becslések szerint Magyarországon a lakosság 7-12 százalékát, vagyis több százezer embert. A klasszikus cöliákia csak a lakosság egy százalékát. 

A cöliákia egy jól körülhatárolható, évtizedek óta ismert autoimmun betegség, amelynél a glutén egyik összetevője, a gliadin kóros immunválaszt vált ki a szervezetben. A gyulladásos immunfolyamat következtében károsodik a vékonybél nyálkahártyája, a bélbolyhok ellaposodnak, elsorvadnak, vagy akár teljesen el is tűnhetnek, így a tápanyagok nem tudnak kellő mennyiségben felszívódni a szervezetben – mondta dr. Fuszek Péter, az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa. A változatos tünetek miatt a felismerése nehéz, de a diagnózis az esetek jelentős többségében vérvizsgálattal és vékonybél biopsziával egyértelműen felállítható – olvasható a Semmelweis Egyetem honlapján.

A nem-cöliákiás gluténérzékenység néven ismert tünetegyüttes ezzel szemben nem autoimmun folyamat. A jellemzően felnőttkorban jelentkező betegség csupán az elmúlt 10 évben került a figyelem középpontjába, pontos kiváltó oka és lefolyása azonban még a mai napig sem egyértelmű az orvostudomány számára. 

Az egyetemi adjunktus megjegyezte: az NCGS jelentkezéséhez számos tényező hozzájárulhat, szerepet játszhatnak benne az irritábilis bélszindrómáért okolható egyéb faktorok, de akár egy hosszabb antibiotikumos kezelés is állhat a hátterében.  Az autoimmun eredetű lisztérzékenységgel ellentétben a NCGS-nek azonban szövődményei nincsenek.

Van egy jellegzetessége

A NCGS tünetei nagyon hasonlíthatnak a cöliákia által okozott panaszok egy részéhez: puffadás, hasmenés, hasi diszkomfortérzés, illetve alvászavarok is megjelenhetnek. A klasszikus lisztérzékenység később jelentkező hatásaival szemben azonban a gluténtartalmú élelmiszer elfogyasztása után akár már 20 perccel észlelhetők a nagyon markáns hasi tünetek.

A gluténmentes diéta megkezdése előtt érdemes szakorvoshoz fordulni, mert ha valaki hosszabb ideje nem fogyaszt gluténtartalmú ételeket, akkor a szervezetében annyira lecsökkenhet az ellenanyag értéke, hogy vizsgálatokkal nem lehet kimutatni az eltérést. Ha a vizsgálat kizárta a cöliákiát, és a glutén mellőzése mellett megszűnnek a panaszok, kimondható az NCGS diagnózisa - mondta a szakorvos.