közszféra;előterjesztés;

illusztráció

- Kiderült, mi lesz a kirúgott hivatalnokokkal

Hiányszakmái felé irányításról, átképzésről és saját vállalkozás indításának segítéséről írnak az Index birtokába került kormányzati előterjesztésben.

Az Index birtokába került az a kormányzati előterjesztés, amely a közigazgatásból kirúgni tervezett munkavállalók újbóli elhelyezkedését segítő intézkedéscsomagot tartalmazza. A portál szerint a Karrier Híd névre keresztelt programban többek között szerepel a sajtóban korábban megszellőztetett információ, miszerint a közszféra hiányszakmái felé irányítanák az elbocsátott embereket, de van benne több más érdekes javaslat is.

Mint írják, a mellékletekkel együtt 45 oldalas dokumentum alaposságában, megfogalmazásában és tartalmában valódinak tűnik, de a portál megkereste a Miniszterelnökséget és a Pénzügyminisztériumot, hogy erősítsék meg, ám egyelőre nem kaptak választ.

   

Az október 3-i dátummal ellátott előjegyzésen az áll, hogy a javaslatot a kormány még nem tárgyalta.

Mint írják, a Karrier Híd Program a leépítésben érintett 9000 munkavállaló további lehetőségeivel foglalkozik. Az első javaslat szerint az elbocsátottak újbóli alkalmazását szociális hozzájárulási adókedvezménnyel segítenék, mivel

„várhatóan lesznek olyan kormánytisztviselők, akiknek jogviszonya az öregségi nyugdíjra való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg.”

Az előterjesztés készítői azt javasolják, hogy a tervezett kedvezmény azokra az elküldött közszolgákra vonatkozzon, akik felmentésük napján már betöltötték a 60. évet. Az előterjesztésben úgy becsülik, félmilliárd forint lenne az intézkedés költségvetési hatása.

A következő pont az úgynevezett „Restart up”, vagyis a segítségnyújtás saját vállalkozás indításához. A leírás szerint a piacképes tudással rendelkezők lehetnek ennek a célcsoportja, de beléphetnek a programba azok, akik nem a közszférában használt tudásukra, hanem például

„meglévő hobbijuk által szerzett ismeretekre, tapasztalatokra építve indíthatnak vállalkozást, vagy családi céget vinnének tovább.”

Ebben maximum 500 tisztviselő lehet érintett a becslés szerint, az összesen biztosítandó költségvetési forrás pedig 2,28 milliárd forint, ebből a mikrohitelek összege 2 milliárdot tenne ki.

A harmadik pont a közszféra hiányszakmái felé irányítás, ez praktikusan főleg a humánszolgáltatásokat jelenti, az előterjesztés is kiemeli a szociális ágazatot és az egészségügyet. Az előterjesztés nem tartalmaz sem költségre, sem érintett munkavállalói létszámra vonatkozó becslést ehhez a javaslathoz.

A negyedik javaslat szerint képzésre, átképzésre lennének jogosultak az elbocsátottak. Ezt elsősorban olyan uniós operatív programokból kívánják finanszírozni, mint a GINOP vagy a VEKOP, de mivel ezek csak a konvergenciarégiókban elérhetők (illetve jelenleg a GINOP technikailag fel is lett függesztve szabálytalanságok miatt), szükségesnek látják egy a középső országrészben hasonló programok elindítását költségvetési forrásból. Utóbbiban 1500 fő részvételével számol az előterjesztés, ami 1,5 milliárd forintos költséget jelentene a Nemzeti Foglalkoztatási Alap keretéből.

Hiányszakmákra is átképezhetik a munkavállalókat

Az utolsó ötlet az ingyenes munkaerőpiaci szolgáltatások biztosítása, ezzel próbálnák segíteni az elhelyezkedést a versenyszféra által kínált munkakörökben, „megelőzve azt, hogy egy hosszabb időtartamú álláskeresés esetén a közfoglalkoztatásba lépjen be az érintett személy”. A szolgáltatások alatt olyanokat kell érteni, mint

–munkatanácsadás

– pszichológiai szolgáltatás,

– pályatanácsadás, karriertervezés,

– karrierkonzultáció álláskeresési módszerekről, stratégiákról,

– motivációs levél tanácsadás,

– önéletrajz elemzés és fejlesztési javaslatok, önéletrajz elkészítése angol és magyar nyelven,

– LinkedIn-profil kialakítása/elemzése, közösségi portálok használata az álláskeresésben, kapcsolati háló építése és felhasználása,

– felkészítés magyar és angol nyelvű interjúra, interjútechnika, kommunikációs tréning. 

A programot az OFA Országos Foglalkoztatási Nonprofit Kft. a Budapest Fővárosi, valamint a Pest Megyei Kormányhivatalokkal együttműködésben valósítaná meg. A munkaerőpiaci pillérben összesen 3570 fő, a versenyszférában történő elhelyezkedés aktív segítésében 4500 fő bevonására számítanak.

„Gondoskodó létszámcsökkentést” terveznek megvalósítani– írja az Index az előterjesztés alapján.

Az Index azt írja, a dokumentum szerint a létszámcsökkentéssel érintettek részére a felmentésről szóló okirattal együtt egy tájékoztatót is átadnak majd az intézkedésekről. A tervek szerint az állami foglalkoztatási szerv közreműködik a csoportos létszámleépítések hátrányos következményeinek enyhítésében. A foglalkoztatási terület munkatársai csoportos tájékoztatókat tartanak az elérhető foglalkoztatási támogatásokról, álláskeresési ellátásokról, itt mutatják be részletesen az előterjesztésben javasolt lehetőségeket. Ezután az OFA Nonprofit Kft. tanácsadói felmérik a még közszolgálati jogviszonyban dolgozó munkavállaló készségeit, képességeit, igényeit és motivációját, elkészítik az egyéni fejlesztési és foglalkoztatási tervet, amelyben rögzítik azok a szolgáltatásokat, képzéseket, támogatásokat, „melyek a sikeres, a végzettségnek és képzettségnek megfelelő nyílt piacon történő elhelyezkedést elő tudják segíteni”. A tanácsadók ez alapján tesznek javaslatot szolgáltatásba vonásra, képzésbe vonásra, vagy közvetítésre.

Gulyás szerint 2500 embert érinthet– Az történik, amiről korábban már beszámoltam: 15-20 százalékos elbocsátás lesz a közszférában. A központi államigazgatásból ez nagyjából 2500 embert érint – reagált Gulyás Gergely a kormányinfón az Index cikkére. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint nem „fűnyíróelvszerű”, bérrendezéssel párosuló létszámcsökkentést hajtanak végre. – Természetesen minden formában szeretnénk segíteni azoknak, akik a közszférából, a központi államigazgatásból távoznak – hangsúlyozta Gulyás, hozzátéve: Budapesten egyébként is munkaerő hiány van. Azt a miniszter nem árulta el, hogy az érintettek mikor kapnak arról tájékoztatást, de az év végéig a szükséges törvénymódosításokat végrehajtják.

Az eddigi nyertes pályázók hetven százaléka szerint az InterRail-bérlet nélkül nem lett volna lehetőségük külföldre utazni.