Épphogy felocsúdtak a lakástakarékpénztári (ltp) befizetések után járó állami támogatás megvonását egy nap alatt végigvivő törvényhozási őrületből az érintettek, máris az okok után kezdtek kutatni. Mert a hivatalos magyarázat a szolgáltatók extraprofitjáról szólt, meg arról, hogy a konstrukció nem támogatta kellően a lakásépítést. Ám ezek nem tűntek túlzottan megalapozottaknak.
Azt azért nem vetik el a véleményt formálók, hogy az ingatlanlobbi fejthetett ki ilyen nyomást. De egy ilyen gyors törvénymódosítást talán mégsem tudott volna elérni. Sermer Ádám, a Liberálisok e témában szerdán felszólaló tagja fideszes üzleti érdekeltségek nyomulását véli felfedezni az hirtelen intézkedés mögött. Mások nem zárják ki valamely ltp ellenséges felvásárlásának meghiúsulása, illetve az emiatti bosszút sem. A szocialista Bangóné Borbély Ildikó azt furcsállta, hogy éppen akkor kapott Áder János köztársasági elnök alapítványa 500 millió forint támogatást, amikor soron kívül aláírta a parlamenten meglepetésszerűen átvert törvénymódosítást.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a szerdai kormányinfón azt mondta az ellehetetlenített "lakáskasszákról", hogy azok inkább számítottak kasszának, semmint lakásnak. Szavai szerint az elvett állami támogatások a családok otthonteremtési kedvezményeit (csok) bővítik majd. Biztosra tette, hogy azok felhasználási lehetőségei közé a felújítást is beemelik. A részletekről nem említett többet, azt mindenesetre beígérte, hogy bő egy hónapon belül ismertté válnak az módosított csok-szabályok.
A lakástakarékokkal kapcsolatos vita során sajnálatosan háttérbe szorultak az energiatakarékossági szempontok - hangsúlyozta megkeresésünkre Szalai Gabriella, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) Nonprofit Kft. vezetője.
Magyarország az EU felé 2014 és 2020 között halmozottan az évi országos energiafelhasználás másfél százalékos halmozott visszafogását vállalta. Ez az utolsó évre a közel 700 petajoule-os (PJ) éves bázisadat 167 PJ-s mérséklését eredményezné. A 2016-os 2,99 PJ-s csökkenés körülbelül hatodát az erről szóló jelentés szerint a lakástakarékoknak köszönhettük. Ahhoz képest, hogy azóta az energiafelhasználás - vállalásainkkal éles ellentétben - újfent nő, a kormány a lakástakarékok helyébe lépő új, hasonló fogyasztáscsökkenést eredményező rendszert se jelentett be. A MEHI elsősorban vissza nem térítendő támogatásoktól várná a fellendülést, de ilyet a kabinet idén nem hirdetett - hangsúlyozta Szalai Gabriella.