szegregáció;Gyöngyöspata;

2018-10-18 08:20:04

Ez kevés

Hogyan forintosítható az emberi élet? 

A kérdés nem költői, hiszen a napi gyakorlat szembesít vele. Kártérítési perek százaiban kell meghatározni, mennyit ér egy elveszített láb, kéz,  szem, vagy egy megrokkant test, esetleg egy megzavart tudat. A gyöngyöspatai eset azonban még ennél is nehezebb. Mert itt nem a test baját, hanem az elveszített jövőt kell fillérre kikalkulálnia a bíróságnak. 

Ötszázezer forint: a pert indító szervezet ennyire taksálta minden tanév értékét, amelyet a gyöngyöspatai gyerekeknek szegregált iskolában kellett eltölteniük, miközben pusztán az állam belátásán múlt, tanulhatnának-e jobb körülmények között. Hogy az ötszázezer sok vagy kevés, nem tisztünk megítélni. Ahhoz képest bizonyára sok, amennyit a cigányiskolába kényszerített gyerekek szülei egyben szoktak látni olyankor, amikor kifizetik őket a közmunka után, vagy amikor megérkezik az egyre gyérülő segély, a tíz éve nem emelt összegű családi pótlék. Ahhoz képest pedig meglehetősen kevés, hogy olyan életeket hivatott kompenzálni, amelyeket szánt szándékkal gázolt el Orbán Viktor Magyarországa.  

Mert ne tévedjünk, ami Gyöngyöspatán történt, az nem valami baleset, előre nem látható havária, hanem "gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája". Ha az iskolák államosítása valamire lehetőséget adott, az éppen a szegregáció megszüntetése volt: semmi sem akadályozta meg az új tulajdonost abban, hogy a Klebelsberg központ útján felmérje egy-egy lakókörzet helyzetét, felszámolja a mélyszegénységben élők gettójaként működő intézményeket, és a gyerekeket - az elvárható körültekintéssel - átirányítsa a nekik esélyt adni képes iskolákba. Hogy ez lehetetlen? Egy frászt az, Lázár János megcsinálta még polgármesterként Hódmezővásárhelyen. 

2015-re, amikor a gyöngyöspatai per elindult, már le lehetett volna rakni az új rendszer alapjait. Mostanra, amikor az elsőfokú ítélet megszületett, normális iskolába járhatnának a patai gyerekek is. Ehelyett azt latolgatjuk, sok-e vagy kevés a nekik végül megítélt 89 millió forint. Tanévenként úgy háromszázezer.

Az életükhöz mérve? Baromi kevés.