Orbán Viktor;EU-csúcs;EPP;

2018-10-19 18:54:18

Orbán beállt Weber mögé, de mást támogat

Orbán Viktor egyértelműen az Európai Néppárt (EPP) kereszténydemokrata szárnyához tartozó bajor politikust, Manfred Webert támogatja, szemben az EPP liberális szárnyához tartozó Alexander Stubb-bal – nyilatkozta Rogán Antal.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter azokra a hírekre reagált, amelyek szerint az EPP csütörtöki csúcstalálkozóján a jelenlévő állam- és kormányfők közül egyedül Orbán Viktor nem állt ki Manfred Weber jelölése mellett a pártcsalád vezető jelöltjének – úgynevezett Spitzenkandidatjának – a tisztségére. (A Spitzenkandidat lesz az EPP "arca" az európai parlamenti választási kampányban, és egyben választottja az Európai Bizottság elnökének jövő ősszel megüresedő posztjára).

Nyilatkozatában Rogán ugyanakkor világossá tette: Orbán Viktor csak akkor támogatja a bajor EP-képviselőt és frakcióvezetőt, ha a két jelölt közül kell választania. Vagyis a kormányfő most nem azért teszi le a voksát Manfred Weber mellett, mert őt tartja a legjobb néppárti jelöltnek, hanem azért, mert csak Alexander Stubbnál tartja jobbnak. Így aligha tévedünk, ha azt feltételezzük: a miniszterelnök – amennyiben arra kerül a sor – nem fogja megszavazni a bajor politikus jelölését az Európai Bizottság elnöki tisztére.

Nem csak azért, mert Weber támogatta a Magyarország elleni 7. cikkelyes eljárás elindítását kezdeményező EP-határozatot, és ezzel kivívta Orbán nem múló haragját. Hanem azért sem, mert a kormányfő elvből ellenzi, hogy a pártcsaládok jelöljék az Európai Bizottság elnökét, és ne a tagállamok első számú vezetőinek grémiuma, az Európai Tanács. 2014-ben főként emiatt próbálta megakadályozni Jean-Claude Juncker jelölését, jóllehet a luxemburgi politikussal akkor nem volt személyes vagy súlyos politikai konfliktusa.

Orbán Viktor tehát abban reménykedik, és nem is alaptalanul, hogy Juncker utóda nem az EPP jövő hónapban megválasztandó vezető jelöltje lesz, hanem valaki más. Több tagállami vezető is vonakodik kiállni a pártcsaládok által megválasztott Spitzenkandidatokra épülő jelölési folyamat mellett. Az Emmanuel Macron francia elnök által létrehozott mozgalom például nem is hajlandó részt venni benne. A huszonnyolcak februári nem-hivatalos csúcstalálkozója után az elnöklő Donald Tusk kifejtette: az állam- és kormányfői testület tagjai előzetesen nem tudják garantálni, hogy valamelyik vezető jelöltet fogják javasolni az Európai Bizottság elnökének. "Ez az eljárás nem automatikus. A Szerződés világosan kimondja, hogy az európai parlamenti választások figyelembevétele és a megfelelő egyeztetések lefolytatása mellett a jelölt kiválasztása az Európai Tanács autonóm hatáskörébe tartozik" – mondta.

Vagyis Orbán Viktor nem azért támogatja Manfred Webert, mert őt szeretné látni a befolyásos tisztségben, hanem azért, mert ezt most még következmények nélkül megteheti. Nyilván nem a "Soros-bérencekkel" együtt szavazó EP-képviselőt látná szívesen befutónak. Hogy kicsodát, azt korai találgatni. A kormányfő a Néppárt 2014-es jelöltállító választásán Juncker ellenében a francia Michel Barnier-re szavazott, aki jelenleg a Brexit EU-s főtárgyalója, és aki állítólag ismét kacsingat a bizottsági elnöki posztra, bár kizárta, hogy Spitzenkandidat legyen.