Pénteken megérkezett a mexikói határhoz a Suchiate folyó felett átívelő hídon át az a több mint 3000 ember, akik Hondurasból keltek útra. A rendőrök útjukat állták, de sokan megpróbáltak tovább menni észak felé – derül ki a Guardian cikkéből.
A tömegből többen összecsaptak a rendőrökkel, de végül csaknem mindenkit visszafordítottak.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette: ha Mexikó nem állítja meg az Egyesült Államok felé tartó emberek közeledését, a hadsereget bevetve lezáratja országa déli határát. A guatemalai, hondurasi és salvadori emberek közeledtét egyenesen támadásnak nevezte az elnök, és külügyminiszterét is elküldte tárgyalni a mexikói elnökkel. Egy Twitter-üzenetben még azt is meglebegtette, hogy a határzár ügyét és a „bűnöző elemek”, illetve „KÁBÍTÓSZEREK” (csupa nagybetűvel) megállítását fontosabbnak tartja, mint a Kanadával és Mexikóval nemrég megkötött új szabadkereskedelmi egyezményt.
Mint megírtuk, az amerikai határőrség 2000-ben 1,6 millió illegális bevándorlót fogott el a mexikói határon, és ezeknek az embereknek a 98 százaléka mexikói volt, csupán 29 ezren jöttek más országokból. Ezzel szemben tavaly már 163 ezer olyan illegális határátlépőt fogtak el, aki El Salvadorból, Guatemalából vagy Hondurasból érkezett, nagyrészt azt állítva, hogy az erőszakos bűnöző csoportok elől menekül, illetve menekíti családját.
Kétoldalú megállapodásCsütörtökön a Fox televízió közölte, hogy az Egyesült Államok és Mexikó közös tervben állapodott meg a migránsprobléma kezelését illetően. A bevándorlási hullám problémájáról az MTI összefoglalója szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszter személyesen kezdett tárgyalásokat Panamában, ahová csütörtökön este villámlátogatást tett. Megbeszélést folytatott Juan Carlos Varela panamai elnökkel a hivatalában, de erről nem született közös közlemény. Pénteken Pompeo már Mexikóvárosban ül közös asztalhoz Enrique Pena Nieto elnökkel, Luis Videgaray külügyminiszterrel és Videgaray utódjával, Marcelo Ebrard kijelölt külügyminiszterrel.
A Fox televízió információi szerint a megállapodáson hónapokon keresztül dolgoztak, és legfontosabb eleme az, hogy Mexikó az amerikai-mexikói határ mexikói oldalán az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának segítségével menekülttáborokat állít fel. Geronimo Gutierrez, Mexikó washingtoni nagykövete a Fox televíziónak elmondta: kormánya már fel is vette a kapcsolatot a Menekültügyi Főbiztossággal, és kérte az ENSZ-szervezet együttműködését a valóban menedékre szorulók kiszűrésére. A kétoldalú megállapodás értelmében Mexikó visszafogadja majd azokat a migránsokat, akiknek mégis sikerül – megkerülve a menekülttáborokat – bejutniuk az Egyesült Államokba, ahonnan kitoloncolják őket. Amennyiben beigazolódik, hogy jogosultak a menekültstátuszra, az ENSZ gondoskodik majd elhelyezésükről, illetve dönt arról, hogy melyik országban kapjanak menedékjogot. A fogadó ország nem szükségszerűen az Egyesült Államok lesz.