A NER-uralom kezdete óta gyötört a kíváncsiság: ha majd egyszer Mészáros Lőrinc bekerül a 100 leggazdagabb magyar tevékenységét rangsorba állító kiadványba - kétségem sem volt afelől, hogy ez előbb-utóbb megtörténik -, akkor miképpen vázolják fel az 52 éves férfiú életútját? Kizárható volt, hogy, örökölt vagyonával, netán jól hasznosítható eljárásaival indokolják sikereit. Azt sem lehetett feltételezni, hogy a pénzügyi befektetések világában szinte a zsenialitás határát súroló jártasságot szerezvén röppent fel a legfrissebb rangsor második helyére.
A "100 leggazdagabb..." szerkesztője előtt tehát megemeljük kalapunkat, amiért Mészáros Lőrinc névjegyét nem szuszakolta be a jól bevált, hagyományos felépítésű curriculum vitae-k közé. Iskolai végzettségről nem esik szó, örökölt vagyonról, a gázszerelést forradalmasító eljárásról sem, a kormányfőhöz való kötődését pedig elintézik azzal, hogy a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia alapítványának kuratóriumi elnöke. Majd kissé meglepődnek, hogy a nagyvállalkozó vezetéknevét kétszeresen is viselő kft. 2006 és 2015 között 21 milliárd forintra növelte nettó árbevételét, amiről az egyik internetes portál kiszámolta, hogy a növekedés mértékét tekintve lepipálta még a legnagyobb közösségi oldal bővülését is.
De Pósalaky bácsi szavával: "ugorgyunk". Hiszen 2018 őszére ez a 21 milliárd forint elhanyagolhatóvá vált ahhoz képest, hogy a nemzet gázszerelője immár Magyarország legnagyobb magán-vagyonkezelőjévé vált. Csak két tőzsdén jegyzett cégének értéke (van neki több is!) eléri már az 1 milliárd eurót is. (Médiabefektetéseinek viszont kevésbé üzleti, sokkal inkább kormányzati érdekeket szolgáló, agymosó szerepe van.) S emberünknek - no ne legyünk naivak, természetesen a NER első emberének - egyszer csak szűknek bizonyult a hazai piac. Álmaikban már a nemzetközi terjeszkedés szerepel, elvégre hazánk majdani harmadik legerősebb tőzsdei társaságának ez kijár.
Magyarországon 2016-ban megszűntek a vagyonosodási vizsgálatok. Talán nem véletlenül.