CEU;lex CEU;

- Washingtontól Katarig írnak a CEU költözéséről

Ritkán fordul elő, hogy egy magyarországi eseményről szinte a teljes világsajtó beszámol, de a CEU ügyében ez történt. Politikai nézetektől függően tárgyszerűen vagy véleményesen, de Amerikától az arab országokig mindenütt olvashattak róla.

Közép-Európai Egyetem (CEU) Bécsbe költözésének lehetőségéről világszerte beszámoltak a vezető hírportálok. Az Egyesült Államokban hírt adott a róla  például a republikánusokhoz közeli Fox News is, annyit fűzve a fejleményekhez, hogy Orbán Viktor miniszterelnök maga is Soros ösztöndíjjal tanult, és a rendszerváltás előtt a Fideszt szintén pénzelte az üzletember. Az ugyancsak jobboldali és Orbán Viktorral általában szimpatizáló Breitbart viszont már címadásában is azt emelte ki, hogy a magyar kormány álláspontja szerint a milliárdos újabb blöffjével néznek szembe. Egyébként a demokratákat jelentős összeggel támogató Soros György az úgynevezett félidős választások közeledtével ismét a republikánusok célkeresztjébe került.

Terjedelmes cikket szentelt a témának a demokratákhoz húzó Huffington Post is. Érdekes, hogy a szerző egyenesen szélsőjobboldalinak nevezi a magyar kormányt, és kiemeli, hogy antiszemita retorikát sem mellőzve mindenért Soros Györgyöt hibáztatják. Valamivel visszafogottabb hangnemben a baloldali Washington Post arra emlékeztet, hogy az Európai Unióban még soha nem kényszerítettek nagyobb egyetemet távozásra. Ugyanakkor kiemelik, hogy bár Donald Trump elnök is csatlakozott Soros György rágalmazásához, az amerikai kormányzat az egyetemet aktívan próbálta megvédeni.

Beszámolt a CEU lehetséges távozásáról a brit The Independent is. A nevével ellentétben inkább balra húzó internetes portál ugyancsak szélsőjobboldaliként jellemzi Orbán Viktort, és a Soros György elleni „antiszemita gyűlöletkampányról” ír. A konzervatív The Daily Telegraph és a befolyásos gazdasági lap, a Financial Times ellenben tartózkodott bármiféle értékítélettől.

Hírértéke volt az egyetem körüli fejleményeknek például a katari tulajdonú al-Dzsazíránál is. A portál cikkében megszólaltatja a Human Rights Watch jogvédő szervezet egyik szakértőjét, Lydia Gallt, aki arról panaszkodik, hogy Orbán Viktor döntése az akadémiai szabadság elleni támadás is, ami elfogadhatatlan az Európai Unióban. Szintén nyilatkozik a CEU egyik vendégtanára, Petra Bard is, ugyancsak az oktatási rendszer elleni példátlan támadásként értékelve a történéseket. Hozzátette, ha végül sikerül is megegyezni, akkor is rendkívül ellenséges környezetben kellene végezni a munkát Magyarországon.

Tárgyilagos cikket jelentetett meg a CEU-ról a Soros Györggyel általában kritikus Kreml-közeli orosz portál, az RT (Russia Today) is. Az anyag mindössze azt emeli ki, az üzletember a magyar kormány hangos bírálója.

A Die Presse című osztrák napilap internetes kiadása szerint Magyarország az ultimátum ellenére nem nyilatkozik a sokat bírált CEU-törvényről, ami a Soros-egyetem végét jelentheti. „Az EU egyetlen érvvel sem támasztotta alá, miért kellene változtatnunk a rendelkezésen” – idézi a lap Lázár János nyilatkozatát. Az EU álláspontja szerint a magyar törvény európai alapjogot sért, nem biztosítja a szabad működéshez való jogot. Lázár szerint viszont Soros lobbitevékenységének következtében kapott ultimátumot Magyarország.

A Deutsche Welle német közszolgálati média honlapján arról írnak, hogy az Egyesült Államokból finanszírozott egyetem úgy érzi, a jobboldali-konzervatív magyar kormány elüldözi Budapestről. A Süddeutsche Zeitung kiemeli, hogy Orbán Viktor ellenségnek tekinti a CEU-t, és ezzel a tudományos szabadságot korlátozza. A cikkíró szerint a kormány hivatalosan tagadja, hogy diszkriminálja a CEU-t, ugyanakkor több fideszes politikus is kijelentette, még idén elüldözik Európából a Soros által finanszírozott szervezeteket. Az üzletembert Magyarországon azzal vádolják kormányoldalról, hogy ő hozatja Európába a migránsokat, mert így akarja megsemmisíteni a nemzetállamokat.

A Neue Zürcher Zeitung cikke szerint a magyar kormány egy másfél éve hozott törvénnyel próbálja ellehetetleníteni a CEU további budapesti működését. A beszámoló szerint van még esély a megegyezésre, ha a magyar politikai vezetés december 1-ig aláírja a szerződést a CEU-val, ami biztosítja az egyetem jogszerű további budapesti működését. A szerző hangsúlyozza, ennek elmaradása esetén a Fidesz szembefordulna az Európai Néppárttal is, amelynek a tagja.

Az ország egyik részén eső, máshol napsütés várható. Akár 24 fokot is mérhetünk.