Lázár János;cigaretta;tiltás;

- Borzasztóan utáljuk, amit Lázár akar

Lázár János miniszterelnöki biztos azt szeretné, hogy a 2020. január 1. után születettek már ne vehessenek dohányterméket. Ez az ötlet még a nemdohányzókat is megosztja.

Ha csak afféle társadalmi gyorstesztként dobta be Lázár János az ötletet, hogy a 2020. január 1. után születettek ne vásárolhassanak dohányterméket, akkor gyors és egyértelmű választ kapott: még a nemdohányzók körében is többen utasítják el ezt, mint ahányan támogatják. A nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztos felvetéséről a Pulzus készített felmérést (a 18-49-es korosztályban, 600 fős reprezentatív mintán.) Összességében a kérdezettek 29,3 százaléka tartotta ezt jó ötletnek és 62 százalék utasította el. Persze árnyaltabb a kép, ha a cigarettázók és a nemdohányzók álláspontját külön-külön nézzük. A rendszeresen dohányzók 81,5 százaléka nem támogatja az ötletet, és az alkalmanként rágyújtók körében is 70,8 százalékos a terv elutasítottsága. Ennél meglepőbb, hogy a nemdohányzók körében is többen utasítják el a miniszterelnöki biztos javaslatát, mint ahányan támogatják. A kérdezettek 42,6 egyetért az ötlettel, 46,5 százaléka viszont nem.

Noha Lázár ötletét kevesen támogatják, az emberek megosztottak abban, kell-e korlátozni a dohányzást. A kérdezetteknek csak 16,3 százaléka vélte úgy, hogy „az államnak kötelessége erősebben szabályozni a dohányzást, akár tiltással is.” Azzal viszont már 32,5 százalékuk egyetértett, hogy „az államnak kötelessége erősebben szabályozni a dohányzást, de a tiltás erre nem jó módszer”. Vagyis összességében a kérdezettek 48,8 százaléka vélte úgy, hogy indokolt lenne valamilyen erősebb állami szabályozás. Ehhez képest „csak” 47,8 százalék mondta azt, hogy „a dohányzás az egyének szabad döntése, az államnak nem kell beleavatkozni.” Ez a megosztottság a felmérés egy más részén is kirajzolódott. A kérdezettek 37 százaléka szerint a tiltás amúgy sem javítana a helyzeten. 45,8 pedig úgy vélte, hogy „a tiltás általában nem működik, de vannak kivételek.” A megszólítottak 12,8 százaléka szerint a tiltás általában hatásos és csak a kérdezettek 1 százaléka látja úgy, hogy mindig beválik a legszigorúbb korlátozás.

Lázár János egyébként további szigorításokat is javasolna. A dohányzást – a mobilhasználathoz hasonlóan – betiltaná a gépjárművekben, a társasházi közösségnek pedig nagyobb hatáskört adna a cigarettázás korlátozására az épület egyes területein. A Kormányzati Tájékoztatási Központ korábban azt közölte, hogy a kabinet még nem foglalkozott Lázár javaslataival, mivel azokat hivatalosan nem kapták meg.

Míg a közkórházaknak megtiltanák, hogy magánszolgáltatásokat végezzenek, addig a magánegészségügy átvehetne közfeladatokat az államiaktól. Kérdés, mire lesz elég a közfinanszírozás a jobb körülményeket biztosító magánintézményeknek.