Észak-Korea;orosz;Amerika;hadiflotta;

2018-10-27 12:19:00

A hatalmas, a komputerizált és a mészáros - ezt tudják a világ hadiflottái

Meglepő módon a világ legnagyobb hadiflottájával Észak-Korea rendelkezik, írja a portfolio.hu. Csakhogy a számosság korántsem egyenlő az ütőképességgel. A 967 hajót számláló állomány zömét azonban motorcsónakok, járőrhajók és hidegháborús mini-tengeralattjárók alkotják. Alig 10 fregattjuk és két korvettjük van. Az elszigetelt országnak ráadásul nincsenek megfelelő forrásai arra, hogy a hatalmas flottát rendesen karbantartsa, olyannyira, hogy előfordult már az is, hogy Yugo-osztályú tengeralattjárójuk egy halászhálóba gabalyodott és elsüllyedt. Ha netán összetűzésbe kerülnének bármely régiós haditengerészettel, legyen szó akár Dél-Koreáról, akár Japánról, akár az Egyesült Államoktól, a KNDK omladozó hadiflottája valószínűleg nem sokáig bírná a nyomást a korszerűbb, jobban felszerelt, jobban kiképzett rivális haderőkkel szemben.

Az Egyesült Államoké a leghatékonyabb és legfejlettebb hadiflotta az egész világon, bár a hadihajók számát tekintve csak a harmadik a listán Amerika. Összesen 415 hajója van, ebből 20 repülőgép-hordozó, 10 fregatt, 65 romboló és 66 tengeralattjáró. Az amerikai haditengerészet bárhol bevethető és folyamatosan korszerűsödik is: nemrég például egy új hordozót is kapott, a USS Gerald R. Fordot, illetve egy új lopakodóhajót, a Zumwalt-osztályú rombolót is vízre bocsájtotta.

Bár az orosz flotta távolról sem vezet hajószámban, kétség kívül az egyik legfejlettebb a világon, főleg, mióta Putyin elnök nemzetközi missziókon is bevethető állapotba hozta a Szovjetunió összeomlása után ramaty állapotba kerülő orosz haderőt. Egy csomó orosz hadihajót és tengeralattjárót szereltek fel cirkálórakétákkal, melyeknek hatékonyságát volt alkalmuk demonstrálni a szír polgárháborúba való beavatkozásuk során. Az orosz flotta jelenleg 352 hadihajóból áll, ebből egy repülőgép-hordozó, kilenc fregatt, 13 romboló, 78 korvett és 62 tengeralattjáró. Különösen az orosz tengeralattjárók okoznak fejtörést a NATO-nak, melyekkel állítólag Moszkva képes lenne megbénítani a globális telekommunikációs hálózatokat is.