munkaerő;Mészáros Lőrinc;

2018-11-02 07:00:00

A Mészáros-birodalom mára az egyik legnagyobb munkaadó lett

Olyannyira felduzzadt a 2010-es kormányváltást követő években a felcsúti oligarcha cégbirodalma, hogy mára legalább 11 ezer alkalmazott függ tőle.

Lassan ágazati szakszervezetet alapíthatnak a Mészáros-dolgozók: lapunk összesítése szerint ugyanis legalább tizenegyezren dolgoznak olyan cégekben, amelyek vagy a felcsúti oligarcha tulajdonában, vagy a közvetlen befolyása alatt vannak. A teljes alkalmazotti létszám még ennél is magasabb lehet, mert a hatalmas – a hivatalos papírok szerint 120 vállalatból álló, de a Heti Válasz korábbi becslése szerint több mint 200 vállalatot számláló – cégbirodalom számos vállalkozása nem közölt hivatalos adatot a foglalkoztatottakról.

Csak találgatni lehet például a nemrég Mészáros-érdekeltségbe kerülő MKB Bankkal kapcsolatban is: ugyan a pénzintézet pár évvel korábbi éves jelentéseiben kétezer körüli munkavállalót tüntetett fel, azóta viszont több fiókot is be kellett zárni. Továbbá az sem ismert, hogy a nagy – zömében uniós finanszírozású – közbeszerzésekből élő építőipari Mészáros-cégek hány alvállalkozót, illetve rajtuk keresztül hány alkalmazottat foglalkoztatnak.

Ami biztos: ha Orbán Viktor kormányfő felcsúti oligarcha barátja úgy döntene, hogy egyetlen gigaholdingba gyúrja össze a cégeket (amelyben egyebek mellett építőipari, turisztikai, ingatlanos, valamint agrár, és médiaérdekeltségek is szerepelnének), akkor ez az óriásvállalat a hatodik legnagyobb munkáltató lenne Magyarországon. Ha pedig csak a piaci cégeket nézzük, akkor a negyedik helyen lenne, közvetlenül a német Audi után.

A legnagyobb foglalkoztatók listájának az első két helyén az állami tulajdonban lévő Magyar Posta és a MÁV áll, bár a Mészáros-birodalom esetében elmosódik az állam és a piac közötti határ. Az Átlátszó összesítése szerint ugyanis a Mészároshoz köthető építőcégek bevételei szinte kizárólag uniós közbeszerzésekből származnak.

A bizonytalan létszámú MKB-t nem számolva – ahol Mészárosnak egyébként is „csak” résztulajdona van - a legtöbben, 2172-en a nemrég a családhoz került Mátrai Hőerőmű Zrt. alkalmazásában dolgoznak. A Hunguest hotellánc 1900 alkalmazottal a második legnagyobb Mészáros-foglalkoztató, ezt pedig a kormánypárti propagandasajtó koronaékszerének számító Mediaworks követi 1242 munkavállalóval. A média területén az oligarchához tartozó cégekben összesen már csaknem 1600-an dolgoznak javarészt azon, hogy a Fidesz aktuális üzenetei eljussanak a választókhoz. Ez a létszám már alulról súrolja a közmédia kétezres létszámát, miközben az RTL-nél „mindössze” háromszáztizenöten, míg az egyelőre még Andy Vajna tulajdonában lévő TV2 -nél csaknem négyszázan dolgoznak.

Az áttekinthetetlenül kusza Mészáros-céghálózat pontos kiterjedésének a meghatározása azért sem egyszerű, mert az oligarcha a cégek csak egy részében jelenik meg közvetve vagy közvetlenül tulajdonosként. A vállalkozások egy jelentős hányada gyermekei és a felesége nevén (vagy vezetésével) fut, a birodalom jó része viszont Mészáros bizalmasai nevén üzemel. Orbán Viktor barátja például papíron már kiszállt az egykori zászlóshajó cégéből, a 2010 utáni közbeszerzéseken taroló Mészáros és Mészáros Kft-ből, ám azt azóta közvetlen bizalmasai irányítják.