Moszkvában várják az oroszajkú embereket, a következő hat évben meg is könnyítenék a betelepülésüket. Mindezt az az új bevándorlás-politikai koncepció tartalmazza, amit a héten írt alá az elnök. Vlagyimir Putyin közölte, eltöröltek több olyan bürokratikus akadályt, amely megnehezítette a betelepülést és az állampolgárság megszerzését. Emlékeztetett rá, hogy már 12 éve ösztönzik az önkéntes áttelepülést és ez idő alatt mintegy 800 ezren költöztek Oroszországba. A tendencia pedig az utóbbi hónapokban erősödött. Putyin az idegenben élő oroszok világkongresszusának moszkvai tanácskozásán beszélt.
A mintegy 17 oldalas dokumentum olyan külföldiek érkezésével is számol, akik nem kívánják ugyan felvenni az orosz állampolgárságot, de ideiglenesen „készek hasznot hajtani maguknak és az orosz társadalomnak”. Főleg azonban Ukrajnából és Fehéroroszországból származókra várnak, nekik még a kötelező orosz nyelvvizsgát is elengedik. Az új szabályozás célja, hogy munkaerőt vonzzon az országba. A bevándorlást ugyanis eszköznek tekintik a népesedési és az azokból fakadó gazdasági problémák megoldására.
Putyin a moszkvai tanácskozáson arról is beszélt, hogy „az orosz világ” egyesíti azokat, akik „úgy érzik, hogy lelkileg kötődnek Oroszországhoz, és akik az orosz nyelv, kultúra és történelem hordozóinak érzik magukat”. Később viszont elutasította a ruszofóbiát és a primitív nacionalizmust. Egy másik moszkvai nemzetközi tanácskozáson úgy vélte, ha ezeket hagyják terjedni, az komoly következményekkel járhat. Úgy fogalmazott, „a megosztott, emlékezetüktől megfosztott, vazallusi szintre süllyesztett népeket kényelmesebben és egyszerűbben lehet kormányozni” és önös célok érdekében felhasználni. Sajnálkozását fejezte ki, hogy ez a szándék a posztszovjet térségben is megjelent.