Oroszország;Egyesült Államok;szankciók;Szkripal-ügy;

Illusztráció

- Lejárt egy amerikai ultimátum, drákói szankciók várnak Oroszországra

Oroszország továbbra sem tartja be az Egyesült Államok vegyi fegyverek tilalmára vonatkozó szabályozását, így bővülhetnek a Novicsok-támadás után belengetett büntető intézkedések.

Kedden járt le az a 90 napos határidő, ameddig Moszkvának eleget kellett volna tennie a vegyi fegyverek alkalmazásának megelőzéséről szóló, 1991-ben született amerikai törvény előírásainak. Ez nem történt meg, jelentette be Heather Nauert külügyi szóvivő az MTI tájékoztatása szerint. Emiatt Washington bővíteni fogja a Nagy-Britanniában Novicsok idegméreggel elkövetett merénylet után már foganatosított büntetőintézkedéseket.

A Trump-kormányzat azonban nem kíván a frissen újraválasztott kongresszussal történő konzultációk nélkül döntést hozni. Heather Nauert a kommünikében nem jelölt meg határidőt sem a konzultációkra, sem az kormányzat várható döntésére.

Hogy pontosan milyen szankciókkal büntethetik Oroszország vegyifegyver-használatát, szintén nem nyilvános. A törvényi szabályozás ugyanakkor három csoportnyi büntető intézkedés alkalmazását írja elő, melyeket egy hatos csokorból választhat Donald Trump elnök - írja a Guardian.

A korlátozások érinthetik

  • a fejlesztési támogatásokat;

  • a banki kölcsönöket;

  • a nem élelmiszeripari exportot és importot;

  • a diplomáciai kapcsolatok leépítését;

  • az Aeroflot orosz állami légitársaság leszállási engedélyeinek felfüggesztését.

Az előzetes szankciók a biztonsági technológiához fűződnek. Az akkori amerikai nyilatkozatok szerint drákói szigorral lép fel az ország a Kreml ellen, a nyomást fokozatosan növelve. Az újabb intézkedések egy olyan sorba illeszkednek, melynek részei a Krím megszállásáért kivetett 2014-es szankciók és az orosz kormány érdekében ténykedő oligarchák 2012-es büntetése is.

Eközben a kongresszus - Amerika biztonságának fenyegetéséért - saját büntető intézkedést is kilátásba helyezett Moszkvával szemben. Ez az Egyesült Államok polgárainak Oroszországban történő költéseit és befektetéseit korlátozná.

Az ellenzék megszerezte a Képviselőházat, ugyanakkor a republikánusok még növelni is tudták többségüket a Szenátusban. A "félidős" választások nyomán szűkült az elnök mozgástere.