Deutsch Tamás;Niedermüller Péter;EPP;

Deutsch nincs tisztában politikai alapfogalmakkal - Ő az ellenkezőjét állítja

A Fidesznek csak annyit sikerült elérnie az EPP kongresszusán, hogy a határozati javaslat második oldalán a liberális demokrácia kifejezést átírták egy szinonimára, a jogállamiságra. Tusk arról beszélt: nem kereszténydemokrata az, aki le akarja cserélni a liberális demokráciát. Deutsch reagált lapunknak.

„Az EPP kongresszus dokumentuma alighanem az utolsó jelzés volt a Fidesz számára, hogy tartsa magát a liberális demokrácia és a jogállamiság elveihez. Orbán Viktor mindössze annyit tudott elérni, hogy a második oldalon a liberális demokrácia kifejezést átírták egy szinonimára: a jogállamiságra”– hívta fel a figyelmet Niedermüller Péter.

A DK európai parlamenti képviselője ezzel lényegében helyretette Deutsch Tamás szerdai kijelentését. Közleményében azt is kiemelte, hogy a szövegben változatlanul megmaradt egy sor olyan érték, amelyet az EP és a DK is számon kér: a jogállamiság, az igazságszolgáltatás függetlensége, a médiai és a felsőoktatás függetlensége.

„Ha a Néppárt mégis megtartja a Fideszt a tagjai között azért, hogy a 2019. májusi EP- választásokon többséget szerezzenek, akkor az üzenet világos: a Néppártnak politikai erkölcse nincs, csak látszatelvei vannak”– fogalmazott Niedermüller.

Szerdán mi is beszámoltunk arról, hogy Deutsch Tamás a Pesti Srácok Helsinkibe küldött tudósítójának azt mondta, az említett nyilatkozatból a párt kérésére épp a „liberális demokrácia” kitétel került ki, és helyette a „kereszténydemokrácia értékei” szófordulat szerepel majd.

Az ATV a honlapján fel is idézte a nyilatkozat első oldalán található eredeti szöveget: „A kereszténydemokraták a második világháború után élen jártak az európai liberális demokrácia létrehozásában, mely a zsidó-keresztény értékeken és kereszténydemokrata eszméken alapult. A liberális demokrácia a jogállamiságot, a többpártrendszert, a független médiával megtámogatott erős civil társadalmat, vallásszabadságot, szólás- és gyülekezési szabadságot hirdette.

Azonban – mint Niedermüller kiemelte – a liberális demokrácia kifejezést végül csak a második oldalon cserélték ki, a jogállamiságra.

Deutsch: A határozat elején egy mondatban történeti visszatekintés szerepelA határozat elején egy mondatban történeti visszatekintés szerepel - a második világháború után a kereszténydemokrácia alapértékeinek a bázisán valósult meg a liberális demokrácia -, ezt a történeti visszatekintő szövegrészt senki sem vitatta. Az eredeti javaslatban a jelenben/jövőben képviselt/képviselendő értékek, célok között szerepelt a liberális demokrácia kifejezés, ami kikerült – nyilatkozta lapunknak Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője. Egyébként Niedermüller Péter, a DK képviselője is erre hívta fel a figyelmet: a határozatban ezt átírták egy másik demokratikus alapfogalomra, a jogállamiságra.

Tusk beszólt Orbánnak

Bár szerda estére, az EPP helsinki tanácskozásának első napjára vitát hirdettek meg a konzervatív pártcsalád listavezetői tisztségéért a két jelölt, a bajor CSU politikusa, Manfred Weber és a volt finn miniszterelnök, Alexander Stubb között, a harminc perces „ütközetben” inkább csak elképzeléseiket sorolták fel, de a másik mondandójára nem reagáltak. A két politikus szinte mindenben egyetértett, így abban, hogy a populizmus mennyire jelent nagy veszélyt a demokratikus intézményrendszerre, tiszteletben kell tartani a jogállamiságot, javítani kell az EU biztonságát és védelmi erejét. Ezúttal mindketten ódzkodtak Orbán Viktor nyílt bírálatától, pedig Stubb egy korábbi interjújában felvetette: ki kell zárni a Fideszt az EPP-ből, s pártja indítványt is tett erre.

Donald Tusk viszont az Eurológus beszámolója szerint Helsinkiben arról beszélt, senkinek nincs hozzá joga a Néppártban, hogy megtagadja a liberális demokráciát és az értékeit, Európa védelme sem jogosít fel erre senkit.

„Ha valaki megtagadja a jogállam elvét, az nem kereszténydemokrata. Aki nem szereti a szabad sajtót és a civil szervezeteket, aki eltűri a homofóbiát, az antiszemitizmust, az nem kereszténydemokrata. Aki a nemzetet szembefordítja az egyén szabadságával, az nem kereszténydemokrata. Aki konfliktust szít a világban és az Európai Unióban, az nem kereszténydemokrata. Aki Putyint támogatja, és Ukrajnát támadja, aki az áldozatot támadja az agresszorral szemben, az nem kereszténydemokrata. Aki le akarja cserélni a liberális demokrácia nyugati rendjét az autoritarianizmus keleti modelljére, az nem kereszténydemokrata”– jelentette ki.
„Orbánékkal szabályosan feltörölték a padlót”„Hiába próbálja a fideszes propaganda-gépezet sikerként beállítani az Európai Néppárt kongresszusán történteket: a valóság az, hogy Orbánékkal szabályosan feltörölték a padlót Helsinkiben” – közölte csütörtökön Ujhelyi István. Az MSZP EP-képviselője szerint „a NER-delegáció teljesen nevetségessé tette magát azzal, hogy az itthoni kuruckodó szövegeléssel szemben most bólogatva megszavazta az Európai Néppárt határozatait”. Ezek ugyanis kimondják, hogy a tagállamoknak befogadóbbnak kell lenniük az uniós intézményektől érkező tanácsokra. Kimondták azt is, hogy a Néppárt ösztönzi a nemzeti menekültügyi rendszerek harmonizációját az EU tagállamaiban, mert szerintük ezzel lehet biztosítani a menekültekkel szembeni egyenlő bánásmódot az egész Unióban. „De történt ennél súlyosabb is: az Európai Néppárt ugyanis elfogadta a jobboldal Sargentini-jelentését, a Fidesz pedig zavarodottan megszavazta azt”– tette hozzá az EP-képviselő.