Tarlós István;L. Simon László;Fekete Péter;TAO;

2018-11-09 09:36:04

Tarlós üzenete az államtitkárnak: ne rendelgesse be a fővárosi színházak igazgatóit

Nem vitás, hogy nem ért egyet a főpolgármester a "kulturális tao-ról" szóló kormányzati elképzeléssel, a főpolgármester azt szeretné, ha a budapesti színházak erről nem is beszélgetnének a kormány államtitkárával.

„Tarlós István folyamatosan egyeztet a megoldásról a TAO-pénzek ügyében L. Simon Lászlóval, a főpolgármesternek, az az álláspontja, hogy Fekete Péter ne rendelgesse be a fővárosi színházak igazgatóit magához” - indokolta a Népszavának Szűcs-Somlyó Mária, Tarlós István kommunikációs munkatársa, miért nem szeretné Tarlós István, ha a budapesti színházak elmennének a mai tao-egyeztetésre. 

Emlékeztetőül arról, hogy a teátrumok pénteken tárgyalnak Fekete Péter kulturális államtitkárral arról, miképp pótolhatja és csatornázhatja be a színházi szakma azt a mintegy 40-50 milliárd forintot, ami eddig tao formájában érkezett, L. Simon László, az országgyűlés kulturális bizottságának alelnöke, volt kulturális államtitkár beszélt a Keljfeljancsi című rádióműsorban. Arra már nem tért ki, hogy ez egy elitklubjellegű-megbeszélés lesz, ugyanis a Népszava információi szerint a megbeszélésre a minisztérium a kiemelt és nemzeti előadóművészeti szervezetek képviselőit invitálta a Nemzeti Színházba, a független és magán társulatok nem kaptak meghívást a konzultációra. (Ezt igazolja, hogy a Budapesti Fesztiválzenekar vezetősége a mai megbeszélésen épp azért nem vesz részt, mert az EMMI úgy tájékoztatta: erre az alkalomra csak a nemzeti és kiemelt besorolású előadóművészeti intézmények vezetőit hívták meg.)  

Arról, hogy Tarlós nem osztja a központi tao-elképzeléseket, már korábban lehetett tudni. A főpolgármester épp a Népszavának nyilatkozta, hogy azt kéri a miniszterelnöktől, hogy a kormány ne generálisan szankcionáljon, ha valamilyen rendellenességet észlel a kulturális TAO-támogatások esetében, hanem amennyiben konkrét esetek jutnak a kabinet tudomására, akkor ezekben járjon el. És azt is kéri Tarlós István, hogy a budapesti színházak esetében a kulturális TAO-támogatások értékét továbbra is deklaráltan garantálja a kormány.

A jelek szerint bármire is jutnak az egyeztetések, a TAO jelenlegi formájában megszűnik - ezt támasztja alá, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottsága rábólintott arra a javaslatra, amelyik úgy módosítaná a Tao-törvényt, hogy a jövőben ilyen támogatáshoz ne juthassanak hozzá az előadó-művészeti szervezetek. Amennyiben igaz Gulyás Gergely korábbi mondása, hogy a TAO-pénzt nem veszik el, csak egy módosított szisztéma alapján osztják, akkor - figyelembe véve a gazdasági bizottság álláspontját - valószínűsíthető, hogy egy állami pályázati alapnál kell majd a színházaknak kalapozniuk. Csakhogy ebben az esetben a pénz odaítélésénél jóval nagyobb szava lehet a kormánynak.