Ludwig Múzeum;

2018-11-13 11:00:00

Béklyók között - Salla Tykka kiállítása a Ludwig Múzeumban

A testkép zavarai, a hatalmi játszmák, és a külsődleges elvárások mindannyiunk életében kitörölhetetlen nyomokat hagynak - ezekkel szembesít a Ludwig Múzeum kiállítása.

A test- és az énkép reprezentációi naponta szembejönnek velünk az utcán, különféle szerepek, meghatározások és elképzelések bűvkörébe zárva. A tekintet mindig befolyásol, legyen az férfi, vagy női: különféle rétegeket, elvárásokat rak a testre és hordozójára. Salla Tykka finn képzőművész alkotásai ezeket a rétegeket rántják le, s mutatják meg a kendőzetlen valóságot, amellyel ritka és nehézkes a szembenézés. A test az emlékek, a mentális és materiális problémák, s a kontrollgyakorlás helyeként jelenik meg az alkotó főként nőket bemutató munkáin, s az énkép megalkotásához, valamint a férfi-női kapcsolatrendszer kihívásaihoz is szorosan kapcsolódik.

A művész első kelet-európai egyéni kiállításán domináns videómunkákkal, s azokat vizuálisan kiegészítő fotósorozatokkal tárja a néző elé a testi erő és a pattanásig feszült idegek különös játékát a Ludwig Múzeum falai között. A művek a megfigyelés és megfigyeltség szempontjain keresztül foglalkoznak test és lélek párhuzamaival, az erő és erőszak, a nevelés, a fegyelem és önfegyelem, az emlékek és a saját élmények témáinak feldolgozásával.

A férfi-női kapcsolatok elválaszthatatlan kapcsolódási pontjainak tetten érése, a hatalmi viszonyok felbonthatatlanságára való rámutatás szintén a kiállítás központi témái között szerepel. “Anyámról akartam alkotni valamit, de mindig csak apámra tudtam gondolni” - az Erő című videó kezdőmondata sajátos hangvételt ad a felvételen látható férfi és meztelen felsőtestű lány bokszmeccsének. Hasonlóan ahhoz, ahogy a Lasszó című alkotás egy fiatal fiú mozdulatait egy lány szemén keresztül láttatja. A munkák az alá-fölérendeltség, s a tekintet meghatározó erejének mindennapokban is észrevehető jelentőségére hívják fel a figyelmet. Az emberi test megfeszítettségéhez páratlan erővel és szépséggel párosul a lipicai lovakról készített Munka a föld felett című videó és fotósorozat, amely a díjlovaglás és a tenyésztés során megjelenő tökéletességre való törekvést emeli ki. 

Az alkotások olyan erőt reprezentálnak, amelyek nem hagyják a nézőt a mozdulatlanság állapotában. Megkérdőjelezik a nőies és férfias fogalompárok mibenlétét, s jogosultságát, valamint rámutatnak azokra az egyszerre testi és lelki béklyókra, amelyek mindannyiunkat fogva tartanak.

Infó: Salla Tykkä: Rövid címek, megtekinthető 2019. január 6-ig a Ludwig Múzeumban