korrupció;Európai Parlament;Románia;

Az Európai Parlament korábbi ülése

- Leépülőben a román jogállamiság az Európai Parlament szerint

A bíróságok függetlenségének korlátozása, a korrupció törvény általi könnyítése és a szétvert augusztusi tüntetés is szóba került az EP ülésén. Ezentúl éves jelentések készülhetnek a korrupcióellenes fellépésről és a demokrácia, a jogállamiság helyzetéről az EU tagállamaiban.

Súlyos aggodalomra adnak okot a tervezett romániai igazságügyi és büntetőjogi reform egyes elemei, amelyek alááshatják a hatalmi ágak szétválasztását és a korrupcióellenes fellépést az országban - áll az Európai Parlament (EP) kedden megszavazott állásfoglalásában, írja az MTI.

A strasbourgi plenáris ülésén 473:151 arányban elfogadott dokumentumban felszólították a román hatóságokat, hogy biztosítsák a fékek és ellensúlyok rendszerének megőrzését, illetve lépjenek fel a hivatali korrupció büntethetőségét megszüntető bármilyen intézkedés ellen.

A képviselők rámutattak, hogy bizonyos új jogszabályok - elsősorban a bíróságok függetlenségét csorbító és a korrupció elleni harcot korlátozó törvénymódosítások - kedvezőtlenül befolyásolhatnák az igazságszolgáltatás függetlenségét, hatékonyságát és minőségét. Aggasztóak a büntető törvénykönyv (Btk.) és a büntetőeljárási törvénykönyv (Betk.) tervezett - jelentős részben alkotmányellenesnek talált - változtatásai is, amelyek gyengíthetnék a korrupció, az erőszakos bűncselekmények és a szervezett bűnözés elleni fellépést.

Az állásfoglalásban ezért az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság és az Európa Tanács korrupcióellenes csoportja (GRECO) által kiadott ajánlások maradéktalan végrehajtását sürgették. A dokumentumban arra is figyelmeztettek, hogy

a civil szervezetekre vonatkozó új szabályozások "potenciálisan alkalmasak a civil társadalom megfélemlítésére, és ellentétesek lehetnek a gyülekezési szabadsághoz és a magánélethez való joggal", de problémásak a sajtó korlátozására javasolt egyes új törvények is.

Végezetül elítélték a rendőrség erőszakos, aránytalan fellépését az augusztusi bukaresti tiltakozások során, és átlátható, pártatlan vizsgálatot követeltek az ügyben, valamint a titkosszolgálatok parlamenti ellenőrzésének megerősítését javasolták.

Az EP emellett felszólította az Európai Bizottságot, hogy készítsen évente jelentést a korrupcióellenes fellépésről és a demokrácia, a jogállamiság tiszteletben tartásáról minden tagállam vonatkozásában.

A fennálló rend megdöntésének gyanúja miatt hallgatták ki a a Tisztességes Szlovákiáért mozgalom tagjait, akik a Jan Kuciak meggyilkolása után kormányellenes tüntetéseket szerveztek. Feljelentőjük Soros-bérencnek tartja őket.