Ukrán rendőrök rajtaütéssel szabadítottak ki 94, mezőgazdasági rabszolgamunkára kényszerített embert egy bűnbanda fogságából a dél-ukrajnai Odessza megyében - tájékoztat az MTI az ukrán rendőrség sajtószolgálata alapján.
A bűnszervezet 13 tagját őrizetbe vették. A tájékoztatás szerint egy 38 éves grúz állampolgárságú férfi és egy vele egyidős ukrán nő egy agrárvállalkozást működtetett, amelyben éveken át ingyen dolgoztattak embereket a földeken.
Az áldozatokat a banda tagjai javarészt a vasutakon verbuválták. A védtelen, kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket keresték. Munkát ígértek nekik, stabil, napi 450-500 hrivnya (mintegy 4600-5100 forint) közötti fizetést, valamint szállást és étkezést. A felhajtók "vadászterülete" gyakorlatilag az ország teljes területére kiterjedt beleértve a fővárost, Kijevet is.
A rászedett emberektől elvették irataikat, pénzüket, mobiltelefonjukat. Napi 13 órát dolgoztatták őket a földeken, az engedetlenséget pedig veréssel büntették.
A kiszabadított emberek közül kettőt egy odesszai kórházba szállítottak, a többieket egészségügyi felülvizsgálatra Kijevbe vitték. A közlemény szerint az Odesszától délre fekvő Dalnik faluban működő telepen végzett házkutatás során
Október végén egy hasonló esetet derített fel a rendőrség. Akkor Kijev környékén egy kistelepülésen lévő házban tartottak fogságban és kényszerítettek rabszolgamunkára 28 vietnami bevándorlót. Nekik úgy sikerült kiszabadulniuk, hogy egy éjjel leütötték a rájuk vigyázó őrt. A rendőröket a falubeliek riasztották azzal, hogy külföldiek járkálnak a településen, és mindenkitől ennivalót kérnek. Ezt megelőzően szeptember végén leplezett le az ukrán rendőrség egy bűnbandát a Kárpátokban. Harminckét embert - köztük három kiskorút - tartottak a banda tagjai két éven át embertelen körülmények között rabszolgasorban, alkohol- és drogelvonó "kezelésnek" állítva be tevékenységüket. Az ukrán híradások áprilisban pedig arról számoltak be, hogy a kelet-ukrajnai Luhanszk megyében kényszerítettek rabszolgaként dolgozni embereket építkezéseken és háztáji munkákban. Tavaly augusztusban az ukrán hatóságok 87 embert szabadítottak ki az ország keleti felében lévő Dnyipropetrovszk megyében szenvedélybetegségekről leszoktatónak hirdetett, de valójában kényszermunkatáborokként működtetett központokból.