CEU;Nikola Gruevszki;

2018-11-14 13:16:51

Szijjártóval tárgyal az amerikai nagykövet

45 perces megbeszélésre érkezett a Parlament épületébe David Cornstein, az Egyesült Államok budapesti nagykövete aki Szijjártó Péter külügyminiszterrel fog egyeztetni. Tudósítónk szerint miután Szijjártó Péter hivatalos programja elhúzódott, így csúszik a találkozó az amerikai nagykövettel.

 

Megkerestük a Külügyi és Külgazdasági Minisztériumot (KKM) és az Egyesült Államok budapesti nagykövetségét, hogy pontosan miről lesz szó az amerikai nagykövet és Szijjártó Péter között. 

Konkrétan megkérdeztük, hogy a szokatlanul hosszúnak számító megbeszélésen szóba kerül-e Nikola Gruevszki, Macedónia Magyarországra szökött, odahaza korrupcióért elítélt oroszbarát ex-miniszterelnökének az ügye? Vagy várhatóan előkerül a magyar kormány és az USA között is régóta húzódó CEU kérdése? 

 

Mint arról már beszámoltunk, igencsak kínos helyzetbe hozta az Orbán-kormányt Gruevszki, aki a napokban a Facebook-on jelentette be, hogy Magyarországon tartózkodik és politikai menedékjogért folyamodott, mivel odahaza veszélyben érzi az életét. Mivel a macedón belügy szerint Gruevszkinek nem volt érvényes úti okmánya, így csak illegálisan léphetett be Magyarország területére. Így viszont a hatályos magyar idegenrendészeti jogszabályok szerint elvileg Gruevszkit le kellene tartóztatni és a magyar törvények által „biztonságosnak” minősített, schengeni övezeten kívüli határországba átkísérni. 

Nem csoda, hogy a külügy eddig sem megerősíteni sem cáfolni nem tudta a híreket, és nyilatkozatstopot rendeltek el a Gruevszki ügyben.

Frissítés: reagált a KKM és az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége is, elmondták: szerintük Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Sam Browback-kel, az Egyesült Államok nemzetközi vallásszabadságért felelős megbízottjával folytatott tárgyalást.

A tárgyaláson David Cornstein nagykövet, mint az Egyesült Államok delegációjának tagja vett részt.

A KKM szerint Szijjártó Péter "a megbeszélésen elmondta, hogy Magyarország minden tőle telhető támogatást megad világszerte az üldözött keresztény közösségeknek. A magyar kormány különös figyelmet fordít a Közel-Keleten élő keresztény közösségekre és arra, hogy korábban az otthonaikból elüldözött családok minél előbb visszatérhessenek lakhelyeikre."