Szerda délelőtt fél tízkor még úgy tűnt, hogy érdektelenségbe fullad a felsőoktatás szabadságáért hirdetett harc. A Budapesti Corvinus Egyetem és a Közép-európai Egyetem (CEU) diákjai a Petőfi híd pesti hídfőjéhez beszélték meg a találkozót, hogy onnan együtt vonuljanak az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Karához (ELTE TÁTK), csakhogy kezdetben több volt az újságíró, mint demonstráló.
Így kétségesnek tűnt, lesz-e egyáltalán vonulás az ELTÉ-re, ahol a kar oktatói információs sztrájknapot hirdettek, tiltakozásul a felsőoktatás és a tudomány szabadságát csorbító kormányzati intézkedések, valamint a Társadalmi nemek tanulmánya – más néven a „genderszak” – beszüntetése ellen. Nem sokkal fél tíz után azonban befutottak a CEU diákjai, így végül összejött egy nagyjából ötvenfős, molinókkal és transzparensekkel felszerelkezett diákcsoport.
– A többiek már az ELTE-n várnak minket – nyugtatott meg aztán mindenkit egy diáklány. – Mindannyian kiállunk az egyetemi autonómia mellett. Azért vagyunk itt, hogy kifejezzük, mi, hallgatók összetartunk.
Noha a vonulásos demonstráció nem rengette meg a Petőfi hidat, a molinók ("Egyetemi autonómiát!", "Nem hallgathatunk!", „A mi egyetemünk nem a ti befektetésetek!”) láttán több autós dudálással fejezte ki, egyetértenek a diákok céljaival.
A TÁTK-ra érve valóban változott a helyzet: diákok, oktatók sokasága igyekezett az egyetem nagyelőadója felé, amely zsúfolásig megtelt. Végül egy másik termet is megnyitottak, ahol a külföldi hallgatók számára angolul tartottak sztrájknapi előadásokat. A nyitóbeszédet Kövér-Van Til Ágnes, az ELTE Társadalmi nemek tanulmánya mesterszakának igazgatója tartotta.
– Már 2015-ben is több szakot megszüntettek. Ez súlyos beavatkozás az egyetemek autonómiájába, a tanszabadságba, amivel nem érthetünk egyet – mondta, hozzátéve: az egyetemen már nem is használják a társadalmi nemek angol kifejezését, a "gendert", annyi félrevezető magyarázatot, értelmezést aggatott rá a kormánymédia, hogy a közvéleményben lassan szitokszóként jelenik meg. – Ezt is elvették tőlünk! De nem lehet minket elhallgattatni - fogalmazott, és beszéde nagy tetszést aratott a teremben.
Az előadás után, a TÁTK folyosóin több diákhoz is odamentünk: tudják-e egyáltalán, micsoda pontosan a kormány által üldözött és betiltott „genderképzés”? A hét megkérdezett közül csak négyen tudták kisebb-nagyobb magabiztossággal megmondani, hogy – egyebek mellett – a társadalmi-nemi egyenlőtlenségek vizsgálatával foglalkozik ez a tudományág. A jelenség az Oktatói Hálózat (OHA) által szervezett délutáni kerekasztal-beszélgetésen is felmerült. Gregor Anikó TÁTK-s oktató osztotta meg tapasztalatait arról, hogy milyen tévképzetek alakultak ki még egyes egyetemi hallgatókban is erről a tudományágról. Szerinte – a gender mellett – valamennyi társadalomtudományi képzéssel hasonló a probléma, ezért sem követte korábban sem nagy felháborodás a hasonló szakmegszüntetéseket, ahogy az történt néhány éve például a társadalmi tanulmányok szakkal.