egészségügy;orvosi kamara;gyógyszerészek;

- Éger: bármelyik sürgősségi „beomolhat”

Szórólapokkal és plakátokkal „enyhítené” az orvos -, és a gyógyszerész kamara a sürgősségi ellátóhelyek zsúfoltságát. A szakmai köztestületek - Válasszon okosan – címmel infógrafikákkal magyarázná el, hogy milyen panaszokkal elegendő gyógyszerészhez, háziorvoshoz fordulni, és mikor  van szükség orvosi ügyeletre, mentőre, sürgősségire.

A kamara szerint ugyanis a zsúfoltság nem csak az orvoshiánnyal magyarázható: sokan akkor is a sürgősségit keresik fel, amikor a gyógyszerész vagy a háziorvos is segíthetne.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke azt mondta: miután naponta szembesülnek avval, hogy a sürgősségi fogadóhelyek már nem győzik a rájuk zúduló tömeget, egyeztettek Hankó Zoltánnal, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökével, majd döntöttek, hogy közösen lépnek. A két szervezet néhány százezer forintból mintegy tízezer „betegút tájékoztató” plakátot ragaszt ki a orvosi várókban, a négyoldalas szórólapokat pedig a gyógyszertárak közvetítésével juttatnának el a közönséghez.

Kérdés, hogy a kamara kezdeményezése mennyiben segíthet, a sürgősségik egyre kritikusabb helyzetén. A napokban például – tudta meg a hvg.hu – az orosházi sürgősségin mondtak fel többen, mert itt sem fizették ki a túlmunkadíjakat.

Az orosházi eset kapcsán Éger István azt mondta: az utóbbi időszak sürgősségi ellátással kapcsolatos hírei csak a jéghegy csúcsát jelentik, mert szinte bármikor, bármelyik ilyen ellátóhely „beomolhat”. Alig van olyan hely, ahol a helyzet megnyugtató lenne. Hozzátette: az orvoskamara két évvel ezelőtti felméréséből az derült ki, hogy a rendszerben 140 sürgősségi orvos dolgozik a szükséges 600 helyett. Ha valaki szakvizsgázott is már azóta, túl sok szakembert biztosan nem sikerült pótolni.

„ A helyzet érdemben biztosan nem javult. Nagy-nagy késedelmet, ha finomat akarok fogalmazni, magára hagyatottságot, ha pedig durvábban, akkor azt mondanám: hanyagságot látok.”- mondta Éger István.

 Hozzátette: mentőorvosként is azt tapasztalja, hogy a sürgősségi osztályok biztonságos működtetéséhez nincsenek meg a személyi feltételek. Az érdemi változáshoz „brutális módon” meg kellene fizetni az ott dolgozókat. Éger szerint a kormányzati béremelés megtorpant, a jövő évi költségvetésben már forrás sincs a célra.

Gyengül a magyar munkavállalók érzelmi kötődése cégükhöz – derül ki az Aon Legjobb Munkahelyek Program dolgozói elkötelezettséget vizsgáló kutatásából. A felmérés arra is rávilágított, hogy a magyarok évről évre magabiztosabbak elhelyezkedési esélyeiket illetően.