titkosszolgálatok;Jeszenszky Géza;Nikola Gruevszki;

- Egy csapat titkosszolgálat intézhette Gruevszki szökését

Az oroszok koordinálhatták, a szerb és magyar szolgálatok kivitelezték az elítélt macedón politikus szállítását – írja a HVG. A NATO-szövetségesek pedig sokat tettek azért, hogy az ügy kínos legyen Orbán kormányának.

Összehangolt magyar- szerb külügyi és hírszerzési munka kellett ahhoz, Nikola Gruevszki diplomáciai járművek fedezékében eljuthasson Magyartországig – közli csütörtöki számában a HVG, névtelenséget kérő titkosszolgálati forrására hivatkozva.

A nyilatkozó szerint mindez nem lett volna megoldható az érintett országok legfőbb döntéshozóinak akarata nélkül, 

a forrás pedig azt is kizárhatónak tartja, hogy az oroszok valamilyen formában ne vettek volna részt a hivatali visszaélés miatt két év börtönre ítélt volt macedón kormányfő szöktetésében – sejthetően a koordinátori feladatokat látták el.

A lapnak arra is van magyarázata, hogy a szökés részletei hogyan kerülhettek nyilvánosságra, és miért voltak szokatlanul bőbeszédűek az albán hatóságok is. Mint ismert, a Deutche Welle percnyi pontossággal  lekövette Gruevszki útjának állomásait – a megkérdezett titkosszolgálati szakértő szerint emögött a NATO-szövetségesek állnak, ők adhatták ki az adatokat a sajtónak. Ezzel pedig azt akarták jelezni Orbánnak, hogy

„Látjuk, amit művelsz, és műveltek az oroszokkal és Putyin szövetségeseivel; eddig, és ne tovább!”

A NATO jelzése érthető, ha azt vesszük, hogy a kimenekítést két szövetségesükön keresztül bonyolították, és a több ügyben is vádolt, oroszbarát politikus egy harmadik tagországtól kért (majd kapott) menekültstátuszt. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy Gruevszki szökése jól jött a kiadatási eljárás megindítását furcsa módon elhúzó új, szociáldemokrata macedón kormányak is.

A HVG megszólaltatta Jeszenszky Gézát, az Orbán-kormány korábbi külügyminiszterét is, aki szerint a kimenekítés Orbán Viktor és Gruevszki közös ügye, bár azt nem tudja elképzelni, hogy a macedón politikus valóban üldöztetésnek lett volna kitéve hazájában. Ami az akcióban résztvevő magyar külügyérek szerepét illeti, Jeszenszky azt mondta, ez a magyar diplomáciára nézve kínos esemény, de – a külügy katonás belső rendjét ismerve – az érintettek csak lemondással kerülhették volna el Gruevszki szállítását.

Egyedülálló megállapodást kötött a zempléni kis falu Herczeg Zoltán divatguruval.