Egyesült Államok;Donald Trump;

2018-11-22 19:05:00

Trump erő alkalmazására adott engedélyt a déli határra vezényelt amerikai katonáknak

„Szörnyű dolog, amikor bírák akarják megmondani, hogyan védjük a határokat” – vélekedett az amerikai elnök.

Engedélyt adott a déli határra vezényelt amerikai katonáknak az erő alkalmazására Donald Trump amerikai elnök azon a csütörtöki telekonferencián, amelynek keretében hálaadás napi üzenetet intézett az amerikai fegyveres erőkhöz.

A szokásos ünnepi üzenetet az elnök Palm Beachben lévő Mar-a-Lago villájából közvetítették, és Donald Trump – miután hálát mondott az amerikai fegyveres erőknek a szolgálatukért – válaszolt a feltett kérdésekre is.

Az elnök hangsúlyozta az amerikai határok biztonságosságának fontosságát, és ezzel összefüggésben azt hangoztatta, hogy a migránskaravánnal érkezők között olyan emberek is vannak, akik veszélyt jelentenek az amerikaiakra. „Rossz emberek” – fogalmazott, és azt állította, „bolondokháza, káosz és halál lesz”, ha a bírák megakadályozzák az illegális migránsok beözönlését korlátozó intézkedések végrehajtását.

Ezzel az amerikai elnök arra utalt, hogy a hét elején egy szövetségi bíró átmeneti időre felfüggesztette azt az elnöki rendeletet, amely megtagadná a menekültkérelem benyújtásának lehetőségét mindazoktól, akik illegálisan lépik át az amerikai határt.

Donald Trump „totális katasztrófának” nevezte azt a San Franciscóban lévő szövetségi bíróságot, amelynek bírája felfüggesztette az elnöki rendeletet. Ugyanakkor leszögezte: nem a bevándorlást ellenzi, hanem az illegális bevándorlást.

Trump szerint igenis vannak „Obama-bírák”

A CNN szerda este arról számolt be, hogy az amerikai bírók pártatlanságán vitatkozott össze nyilvánosan Donald Trump és John Roberts, az alkotmánybíróság szerepét is betöltő amerikai legfelsőbb bíróság elnöke. Trump ugyanis kedden azt állította: azért buknak el a számára fontos ügyek rendre a kilencedik körzeti fellebbviteli bíróságon, mert Barack Obama előző elnök embere ül a bírói székben.

A még George Bush elnök által kinevezett Roberts felháborodottan utasította vissza Trump vádjait.

„Nincsenek Obama-bírák vagy Trump-bírák, Bush-bírák vagy Clinton-bírák” – szögezte le közleményében a legfelsőbb bíróság elnöke. „Ami van, az elkötelezett bírák egy kivételes csoportja. Ők tudásuk legjavát nyújtják, hogy egyenlő jogokat biztosítsanak azoknak, akik megjelennek előttük. Ezért a független igazságszolgáltatásért mindannyian hálával tartozunk” – tette hozzá.

Trump szerdán válaszolt Robertsnek, és kiállt a véleménye mellett. „Elnézést, John Roberts bíró úr, de igenis vannak Obama-bírák, és teljesen más nézőpontot képviselnek, mint azok az emberek, akik országunk biztonságáért felelnek” – írta a Twitteren, hozzátéve: „remek lenne, ha a kilencedik körzet valóban független bíróság lenne”.

Az amerikai elnök rámutatott: túl sok határbiztonságra vonatkozó ügyet vizsgáltatnak felül a bírósággal, rendszerint sikerrel.

„Kérem, nézze meg a számokat, ijesztőek!” – írta. „Védelemre és biztonságra van szükségünk, és ezek az ítéletek veszélybe sodorják országunkat! Nagyon veszélyes és botor!” – tette hozzá a döntésekre utalva.

Trump egyúttal kilátásba helyezte, hogy a kilencedik körzetet fel kellene osztani 2-3 részre, mert túl nagy.

A San Franciscó-i központú körzet több nyugati államot foglal magában, köztük olyan határállamokat, mint Kalifornia és Arizona, de a csendes-óceáni Guam is ehhez a szövetségi törvényszékhez tartozik. A fellebbviteli bíróság az elnök több vitatott politikájának parancsolt megálljt. A törvényszék azzal bőszítette fel Trumpot, hogy ideiglenesen felfüggesztette azt a rendeletet, amely megtiltja, hogy az Egyesült Államokba illegális úton érkezők menedéket kérjenek.