A piaci légy is megirigyelhette volna Orbán Viktor manőverező képességét: a miniszterelnök először beszélt hosszabban a Gruevszki-féle befogadási ügyről, a közrádió pénteki adásában pedig egyszerre támadt, védekezett, hárított és tolta át felelősséget a kínos ügyben.
Orbán először leszögezte, hogy Nikola Gruevszkit a szövetségesének tartja, akinek jár a tisztességes eljárás. És hogy miért szövetséges? Mert a volt macedón kormányfő is bevándorlásellenes politikus, akinek éppen az Orbán-kormány segített határkerítést építeni.
Ebből már szinte adta magát a következtetés is, hogy az elítélt, körözött Gruevszki ügyét valójában a bevándorláspárti erők tartják felszínen -szerinte azok a szervezetek, amelyek az ügyet leginkább a magyar kormány szemére hányják, mind Soros György szervezetei.
„ A bevándorláspártiak és a macedón minielnök ügyét támadók pontosan egybeesnek, személy és szervezeti szinten is”- mondta a miniszterelnök. Ezek alapján lapunk is Soros-szervezetnek számíthatna, mert napi szinten foglalkozunk a Gruevszki menekültügyi eljárást övező diplomáciai és jogi vitákkal. Orbán kijelentése a gyakorlatban azt jelenti, hogy
A következő pillanatban viszont Orbán adta a tudatlant és az ügy inkompetens megfigyelőjéként beszélt :
- mondta Gruevszki ellen felhozott vádakkal (hivatali visszaélés, illegális lehallgatások megrendelése) kapcsolatban. Szerinte ettől az ügytől a kormánynak távolságot is kell tartania, a menekültstátusz iránti kérelem elbírálása pedig csak a hatóságokra tartozik, ahogy korábban Pintér Sándor belügyminiszter is utalt erre.
Jó észben tartani: Orbán ezt azután jegyezte meg, hogy kiderült,
Magyar diplomaták szállították Gruevszkit a macedón-albán határtól Budapestig.
A kormány nagy ívben tett a maga által kreált menekültügyi törvényre és a Stop Soros!-ra, ami alapján a macedón diplomata tranzitzónába kellett volna kerüljön, mivel harmadik biztonságos országon keresztül érkezett hozzánk.
A miniszterelnök a menekültügyi eljárás kapcsán ellentmondásokba bonyolódott : gyakorlatilag idézőjelbe tette a macedón ügyészségek és bíróságok megállapításait– mondván, Szkopjéban az igazságszolgáltatás is politikai csaták része – aztán megjegyezte, hogy nem a macedón hatóságok, hanem a magyar szervek eljárása számít.
A Gruevszki-ügyben gyanús gyorsasággal döntő Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalnak viszont igenis figyelembe kellett vennie döntésekor a macedón körözést, Gruevszki kiszabott, kétéves szabadságvesztését is.