Farkasházy Tivadar most megjelent új könyvének bevezetőjében - ő Használati utasításnak nevezi - a címadás nehézségeiről (is) ír. Végül Pacsirta a Dunán lett a cím (mindkét név régi televízió-márkákra utal), de lehetett volna például Volt egyszer egy vadkelet is. Csakhogy - írja - "ezt már biztos használták, annyira kézenfekvő".
Mit tesz isten, pár nappal a humorista kötetének bemutatója után egy új tévéműsorról tartottak tájékoztatót. Egy ötrészes filmsorozat látható e héttől minden csütörtök este a Spektrumon, melynek címe: Volt egyszer egy Vadkelet. Igaz, még azt is hozzáteszik: Emir Kusturicával, de ez már nyilvánvalóan az etetés része.
Most még némi magyarázattal tartozom. Akik ugyanis rendszeresen figyelemmel kísérik ezt a rovatot a Szép Szóban, hozzászokhattak, hogy általában már lezajlott eseményekről, leadott műsorokról van szó benne. Ezúttal - erősítendő a szabályt - kivételt teszünk, hiszen egy olyan programot ajánlunk a tévénézőknek és újságolvasóknak, amelynek első adása lapzártánk után került a képernyőkre, a többi négy meg csak a következő hetekben. Mégsem pusztán a reklám kedvéért írunk róla, hiszen valamennyit már láthattunk mind az öt részből az imént már említett bemutatón. Sőt, többet is kaptunk, mivel néhány szereplő személyesen is megjelent és mondott pár szót a tevékenységéről. Mindez jelezte, érdemes lesz megnézni a sorozatot.
A Spektrum minden évben egyszer megörvendezteti nézőit egy saját gyártású dokumentumfilm-sorozattal. Tavaly ilyenkor a Tabukról - tabuk nélkül volt látható. Hat, egyenként egyórás film. Feldolgozták bennük a halál és a gyász témáját, az eltitkolt történeteket és bűnöket, aztán a különféle függőségeket, a társadalomban meglévő szexuális identitásokat, valamint vágyakat, végül foglalkoztak az atipikus családokkal, benne az örökbefogadás különböző aspektusaival. Valamennyi olyan probléma, amely nagyon is jelen van a mindennapokban, de alig beszélünk róla, s ezért kevéssé tudjuk a helyükön kezelni őket. Emlékezetes volt a narrátor, Thuróczy Szabolcs, aki remek színész, de ebben a szerepben egy percig sem színészkedett. Akárcsak az, hogy minden epizódot egy nagyon tanulságos stúdió-beszélgetés követett Radnai Péternek, az AMC Networks International - ide tartozik a Spektrum - kreatív igazgatójának értő műsorvezetésével.
Radnai most is felbukkant, hiszen az öt részből összeválogatott 50 perces kedvcsináló után ő beszélgetett a jelenlévő szereplőkkel. Ezúttal sem volt könnyű dolga, hiszen egy pornószínész, egy főboszorkány, egy transzvesztita fellépő és egy étterem-tulajdonos ülte körül. Talán nem véletlenül az utóbbi beszélt a legtöbbet és ő - Bíró Lajos - volt a legérdekesebb is. A többiek viszont - Csáky Attila (művésznevén Choky Ice), Petróczi Zoltán (az éjszakai életben Lady Dömper), valamint Abafi Cézár (a Magyar Boszorkányszövetség szakrális vezetője) - civilben teljesen hétköznapi jelenségek, meg nem mondanánk róluk, hogy milyen különleges dolgokat művelnek.
De persze éppen erről szól a sorozat. A rendszerváltás után átalakult Kelet-Európáról, ahol elkezdtek burjánzani a vadkapitalizmus jelenségei. Az alkotók elmondták, arra keresték a választ, hogy a rendszerváltozás után mi mindenre voltak hajlandóak az emberek a megélhetésért és a boldogulásért, vagy azért, hogy kitűnjenek a szürke hétköznapok és emberek közül. A produkció bemutatja a meggazdagodás jelenségeit, a gasztroélet változásait, az árnyékból előbújó ezotéria és a szexipar vadhajtásait. A stáb majdnem egy éven át forgatott Romániában, Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban, Oroszországban és Magyarországon. Aztán még kitalálták, hogy kellene egy igazi kelet-európai arc, aki végigkíséri a nézőket ezeken a jelenségeken. És Emir Kusturica, a világhírű filmrendező, színész, forgatókönyvíró és zenész - a Macskajaj alkotója - vállalta a házigazda szerepét.
Ismert tévések jegyzik a sorozatot. A producer Máté Krisztina, aki már nem igazán vágyik képernyőre, mióta kiszállt a TV2 hírműsorából, a Tényekből, viszont egyáltalán nem felejtette el, hogy mitől jó egy műsor. A főszerkesztő Hadas Krisztina, aki nagy utat járt be azóta, hogy húsz éve együtt dolgoztunk a Magyar Rádió Krónikájánál. Sok tanulságos, érdekes, informatív film fűződik a nevéhez. Az egyik szerkesztő is kollégám volt az MTV egykori Híradójánál, Kéky Kira, aki jól hasznosította, amit egykor riporterként megtanult. Az előzetes összeállítás mindenesetre magán viseli a gondos munka jegyeit, de azzal is kecsegtet, hogy pontos képet kaphatunk arról a Vadkeletről, amelyben már jó néhány éve élünk.
Majdnem pontosan egy éve, a tabukkal foglalkozó sorozat bemutatása után joggal bíztunk abban, hogy a Spektrum hasonló színvonalon folytatja. Az új program a jelek szerint beváltja a hozzá fűzött reményeket. És csak úgy mellesleg ismét egyszer kiderül, hogy a kereskedelmi tévék kitöltik azt az űrt, amely az egykori közszolgálati médiumok hatalomba tagozódása és így egyoldalúvá válása után keletkezett. Ami persze nem csoda, hiszen például ennek az új programnak a készítői - Radnaival együtt - a közszolgálati tévében tanulták meg (és milyen jól) a szakmát. Azt pedig, legyenek bárhol is napjainkban, már nem felejt(het)ik el.