menedékjog;Macedónia;Nikola Gruevszki;

Nikola Gruevszki, mikor megmutatta Orbán Viktornak Szkopjét, még 2011-ben.

- Orbánra ég Gruevszki

Brüsszel után Budapesten is színvallásra kényszerítené a kormányt az ellenzék a börtönre ítélt macedón politikus befogadása miatt.

Közös fellépést készítenek elő az ellenzéki pártok a Macedóniában letöltendő börtönbüntetésre ítélt, de Magyarországon menedékjogot kapott volt kormányfő, Nikola Gruevszki ügyében. Az MSZP, a DK és az LMP erről már csütörtökön, pénteken egyeztetett, és várhatóan a Jobbik is támogatná az akciót. Úgy tudjuk, parlamenti határozati javaslatot terjesztenek be, amelyben döntés elé állítanák Fideszt: támogatja-e Macedónia uniós tagságát és jogállamnak tartja-e az országot? Ez rímelne egy másik szavazásra, amely a kormánypártra vár jövő héten Brüsszelben. Ahogy arról lapunk pénteki számában beszámoltunk, az Európai Parlament jövő heti brüsszeli ülésén a fideszes képviselőknek is szavazniuk kell a macedón jogállamiság helyzetét bemutató – pontosabban: azt elismerő – jelentésről. Mindez azért kellemetlen a kormány számára, mert Gruevszki arra alapozta menedékjogi kérelmét, hogy a macedón igazságszolgáltatás politikai befolyás alatt áll.

Nemcsak a szavazások miatt fájhat Orbán Viktor feje, a magyar társadalom véleménye sem rezonál Gruevszki befogadására. A 24.hu portálon ismertetett Pulzus felméréséből ugyanis kiderült, dühös a magyarok többsége, a korrupcióért elítélt volt macedón miniszterelnök menedékjoga miatt: 79 százalékuk tartja jogtalannak ezt, csak 9 százalék ért egyet a döntéssel.

– A volt macedón miniszterelnök nélkül sokkal nehezebb lett volna megvédeni a magyar határt – jelentette ki Orbán Viktor magyar kormányfő a szokási pénteki rádiónyilatkozatában, hozzátéve, hogy "az ember tisztességesen bánik a szövetségeseivel, ha hozzánk fordul, akkor jár neki a tisztességes eljárás".

– Az igazságszolgáltatás politikai célú befolyásolása éppen a Gruevszki-érát jellemezte. A volt kormányfőnek tisztességes bírósági eljárásban volt része, rengeteg tanút és bizonyítékot sorakoztattak fel ellene - mondta lapunknak Alekszandra Ivanovszka, a szkopjei Európai Politika Intézet kutatója, és hozzátette: – Gyakran kapjuk a kritikát, hogy futni hagyjuk a magasrangú bűnelkövetőket. És akkor az EU befogad egy jogerősen elítélt macedón bűnözőt, és mi semmit nem tehetünk! Ez veszélyes példát teremt.

Annak kapcsán, hogy halálos fenyegetésekre is hivatkozott menedékjog-kérelmében a volt macedón miniszterelnök, azt mondta a szkopjei kutató: – Nem hiszem, hogy Orbán Viktoron kívül bárki elhiszi Nikola Gruevszkinek, hogy halálos fenyegetéseket kapott. Ezt azért találta ki, hogy menedékjogért folyamodhasson.

Annak kapcsán, hogy Orbán Viktor Gruevszkit méltatta a menekültkrízis idején nyújtott segítségéért érdemes felidézni: Macedónia határaihoz 2014 nyarától egyre nagyobb hullámokban érkeztek Törökországon és Görögországon át a közel-keletről menekültek, ám a magyar helyzethez hasonlóan az ottani hatóságok sem voltak erre felkészülve. Így csaknem egy éven át kaotikus volt a helyzet a határon, a menekülők regisztrálatlanul tudták átlépni a macedón államhatárt. Ezután érkeztek Szerbián keresztül a schengeni határt jelentő Magyarországra. A macedón Helsinki Bizottság becslése szerint 2015 nyaráig egymillióan vonulhattak át regisztrálatlanul Macedónia területén. A menekültek zöme utána Magyarországon át juthatott el Nyugatra. Végül a Gruevszki vezette Macedónia augusztus közepén rendelt el válsághelyzetet, majd augusztus 22-én már összecsapások voltak a rendőrség és a határon feltorlódott menekültek között. Magyarországon már augusztusra elkészült a határkerítés, a macedón határzár viszont csak novemberre épült fel.

Orbán a Kossuth rádióban beszélt az általa csak "migránskártyának" nevezett bankkártyáról is, s itt nagyvonalúan bánt a tényekkel. A kormányfő szerint miközben a pénzmosás elleni harcra hivatkozva folyamatosan „szorongatják az európai emberek torkát a hatóságok” – rögzítik a tranzakciókat és a neveket –, aközben valakik,"úgy tűnik, az Európai Bizottság" névtelen bankkártyákat osztogatnak olyanoknak, akiket nem ismerünk. Ennek kapcsán Léderer András, a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programjának munkatársa érdeklődésünkre azt mondta:  – Nem jár mindenkinek, nem anonim, és mindegyik kártyát be lehet azonosítani. Ujjlenyomatot, fényképet és személyes adatokat vesznek fel, mielőtt valaki egy ilyen kártyára egyáltalán jogosult lesz. Hozzátette: a kártya annak járhat, akinek zajlik a menekültügyi eljárása, vagy bizonyos esetekben annak is, akinek már adtak a görög hatóságok státuszt is.

Fontos ugyanis megemlíteni, hogy a kártyát csak Görögországban lehet használni. A rendszer egyébként úgy működik Léderer szerint, hogy havonta töltik fel a kártyát pénzzel. De csak akkor – folytatta a szakértő –, ha a tulajdonos a neki kijelölt országban van jelen. Tehát ha valaki eltűnik, továbbáll, vagy elutasítják a kérelmét, akkor hozzá nem kerülhet pénz. A jelenlegi görög program igen kiterjedt, tavaly 17 ezer bankkártyán 33 ezer ember kapott segítséget, összesen mintegy 56 millió eurót.

Moszkvának adták Orbánék az orosz fegyverkereskedőtNem Gruevszki esete volt az első, amikor a kormány nyíltan szembement a NATO-szövetséges Egyesült Államok kérésével. A Direkt36 által feltárt ügy szerint nemrégiben az amerikaiak hiába kértek ki Magyarországtól két, itt lefülelt orosz fegyverkereskedőt, a Trócsányi László vezette igazságügy ugyanis végül Moszkvának adta ki a letartóztatottakat. Mint az oknyomozó portál megtudta, a Pilis Defence Systems Kft. nevű magyar cég képviseletében eljáró Vlagyimir Ljubisin és fia a magyar honvédségtől leselejtezett lőfegyvereket és rakétákat adott volna el dél amerikai drogkartelleknek egy főváros közeli raktárban. A vevők azonban valójában fedett amerikai drogellenes ügynökök voltak, a kereskedőkre pedig a magyar terrorelhárítás csapott le. - B. Z.

Öntudatos és büszke állampolgárokat nevelne a Terror Háza főigazgatója. A délszláv háború is ezzel kezdődött, figyelmeztet a Történelemtanárok Egyletének alelnöke.