A magas szakképzettségű EU-munkavállalóknak kedvezne, az alacsonyabb végzettségűek jogosultságait ugyanakkor jelentősen korlátozná az új brit bevándorlási szabályozás a Daily Telegraph által látott előkészítő munkaanyag szerint.
Az MTI összefoglalója szerint a konzervatív brit napilap szombati kiadásában ismertetett, kiszivárgott részletek alapján az új bevándorlási rendszer – amely a kormány szándékai szerint a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után tervezett 21 hónapos átmeneti időszak lejártával lépne életbe – megszűnnének a számszerű korlátozások a magasan képzett külföldi munkavállalók esetében, így például az EU-országokból érkező orvosok és más, magas szakképesítésű munkavállalók is állandó nagy-britanniai letelepedési engedélyt kaphatnának, hozzátartozóikkal együtt.
A munkaanyag szerint ugyanakkor az alacsonyabban képzett külföldi munkavállalók legfeljebb 11 hónapra szóló tartózkodási engedélyhez juthatnának, korlátozott jogosultságokkal, például nem hozhatnák magukkal családtagjaikat.
A brit lap által ismertetett tervezet ugyanakkor hangsúlyozza, hogy mindezt még hatásvizsgálatoknak kell alávetni.
A konzervatív párti brit kormány várhatóan december első napjaiban ismerteti a majdani új bevándorlási szabályozás terveit.
Theresa May miniszterelnök azonban már a hét elején, a Brit Iparszövetség (CBI) Londonban rendezett éves kongresszusán felszólalva utalt a majdani szabályozás várható fő irányára. Kijelentette, hogy az új brit bevándorlási rendszer nem azt veszi majd figyelembe, ki honnan jött, hanem azt, hogy miben tehetséges, milyen szakképesítést tud felmutatni. May szerint ennek alapján megszűnik az a helyzet, hogy az Európai Unióból érkezők szakképzettségüktől, szakmai tapasztalataiktól függetlenül „beállhatnak a sor elejére, a Sydneyből érkező mérnökök vagy a Delhiből érkező szoftverfejlesztők elé”.
Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács elnöke csütörtökön Brüsszelben jelentette be, hogy a tárgyalóküldöttségek szintjén megállapodás született az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti jövőbeli kapcsolatrendszert körvonalazó politikai nyilatkozat tervezetéről.
Ha a kilépés rendezéséről szóló megállapodás és a politikai nyilatkozat aláírása megtörténik a vasárnapi EU-csúcson, May következő lépésként a brit parlamenttel is elfogadtatja azt. Ez a parlamentben ugyanakkor pillanatnyilag nem bír a többség támogatásával. Ezzel kapcsolatban a brit miniszterelnök többször is annak az aggodalmának adott hangot, hogy ha a londoni parlament elveti a megállapodástervezetet, akkor az egész Brexit-folyamat leállhat. Viszont ha minden terv szerint alakul, akkor a most születő megállapodás lesz az EU és az Egyesült Királyság jövőbeni kereskedelmi egyezségének alapja. Ez utóbbi részleteit a március végével kezdődő, 21 hónapos, a végleges Brexit előtti átmeneti időszakban alakítják majd ki a felek.