„Az 1938-45 közötti történésekkel legkésőbb 1928-ban kellett volna szembeszállni” – hangzott el az idézet Erich Kästner „A könyvek elégetéséről“ című művéből. A politikai színháznak nevezett előadás helyszíne a bécsi Akademietheater, a november 21-i bemutatót, amely egyelőre nem is ismétlődik, 500-an hallgatták meg.
A Burgtheater, az osztrák Nemzeti Színház négy színésznője olvasott fel beszédrészleteket Matteo Salvini olasz belügyminisztertől, Jaroslaw Kaczynski lengyel pártvezértől, Heinz-Christian Strache osztrák alkancellártól, a szélsőjobboldali szabadságpárt elnökétől, Herbert Kickl osztrák belügyminisztertől, s a legtöbb idézettel Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől, a Fidesz elnökétől.
Csupa olyan szöveget – németül Doron Rabinovici osztrák író állította össze, követve Florian Klenk, a Falter című hetilap főszerkesztőjének az ötletét - , amelyek ma akár parlamentekben, széles nyilvánosság előtt hangozhattak és hangozhatnak el, s amelyek akár tíz éve is még szalonképtelennek számítottak. Nacionalizmusban fürdő, Unió ellenes megállapítások, nem véletlenül a magyar kormányfő 2014-es tusnádfürdői beszédéből származó „Minden lehetséges“ fordulata a címe. A Kästner idézet arra utal, hogy ezen disszonáns, populista hangok ellen még időben kell szót emelni, akkor – ahogy az előadás díszvendége, a luxemburgi külügyminiszter, Jean Asselborn fogalmazott – amikor az európai intézmények szilárdan állnak.
Az osztrák Paul Zsolnay Verlag által könyv formájában is megjelentetett összeállítás a riasztó szövegek közé elhelyezett, a szélsőséget, az illiberalizmust elutasító művészek mondatait is közli, így idéz Kästneren túl Hannah Arendtól, Victor Klemperertől. Valamennyien az őszinte, hazugságoktól mentes szavak fontosságát hangsúlyozzák. Nem véletlen, hogy a politikusok beszédét nők olvasták fel, nyugodt hangjuk kellőképpen kiemeli a beszédrészletek, szónoklatok fenyegető félelmetességét. Orbán és Kachynski 2016. szeptemberében a lengyelországi Krynicán hangoztatták a kölcsönös bizalom jegyében, hogy egymással szívesen mennének lovat lopni. Salvini 2017. januárjában Koblenz városában tartotta fontosnak elmondani, hogy miközben a földrengéstől és a fagytól sújtott, otthonaikat vesztett olasz honfitársaiért meghasad a szíve, addig migránsok ezrei ülnek szállodákban. „Ez nem szolidaritás, hanem őrület, öngyilkosság.”