Bioritmus;változó kor;klimax;

2018-11-30 14:14:00

Az életmódtól is függ, mikor kezdődik a klimax

Az egészséges életmód a változókor kezdetét is képes kitolni, de a változatos tüneteinek mérséklésében is segít.

A klimax egy bizonyos kor után mindenkinél: nőknél és férfiaknál egyaránt elkerülhetetlen folyamat. Az, hogy a változókornak is nevezett állapot kit mikor ér utol, függ a genetikától, de sokkal inkább befolyásolja az életmód. Aki odafigyel és kíméli az egészségét; fitten tartja magát, megfelelően étkezik, később és kevésbé megterhelően élheti át ezt, az egyébként lelkileg is nehéz időszakot. Beleszól a folyamatba az érrendszert károsító dohányzás is, de a túl nagy, állandó, a szervezetet is felemésztő stressz is. Ma már látjuk, hogy a lombikprogramoknak is van a változókort gyorsító hatása – mondta dr. Tahy András, a Budai Egészségközpont nőgyógyásza a Népszavának.

Hormonpótlás: nem kell mindig

A klimaxnak szubjektív és objektív tünetei is vannak. A nőket az előbbiek - álmatlanság, hőhullámok, hangulatingadozás - jobban zavarják, de az elhanyagolt csontritkulás életet veszélyeztető állapotot eredményezhet.

Korábban a klimax kezdetekor azonnal hormonpótlást adtak az orvosok. Húsz évvel ezelőtt azonban egy nagy amerikai tanulmányból kiderült, ennek komoly veszélye van: hétszeresére nőtt az emlőrák előfordulása és a szív-, érrendszerre sincs jó hatással, ezért az általános használata visszaszorult. Egy újabb tanulmány aztán arra hívta fel a figyelmet, hogy csontritkulásban sokkal többen halnak meg, mint mellrákban vagy szív-, érrendszeri betegségekben. Mostanában kezd helyére kerülni ez a kérdés – mondta dr. Tahy András.

Ma a már méhen belül adagolt gesztagén hormonnak nincs rossz hatása az emlőre, a bőrön át adagolt ösztrogénnel szinte mellékhatásmentes a kezelés. Nagyon fontos azonban, hogy erre nincs mindenkinek szüksége - hangsúlyozta dr. Tahy András. 

A mozgás segít

A rendszeres sportolás a klimax kezdetének csúsztatása mellett a panaszokat is mérsékli. A megfelelő mennyiségű kalcium és a D-vitamin szedésének a csontritkulásos szövődményének elkerülésében van jelentősége, az E-vitamin pedig a hormonrendszert támogatja. A tünetek enyhítésében a fitoösztrogén, a növényi bioaktív anyagokat tartalmazó készítmények mellékhatások nélkül segítenek – mondta a nőgyógyász.