Festészet;Reigl Judit;

2018-12-01 10:30:00

Párizsi fekete-fehérek - Reigl Judit művei a Makláry galériában

A legdrágább élő magyar festőművész, Reigl Judit műveiből nyílt kiállítás a Makláry galériában.

A kortárs képzőművészetben kevésbé jártasak is találkozhattak a hírrel: az idén 95 éves, Párizsban élő Reigl Judit a legdrágább élő magyar festőművész. 2013-ban a Christie’s aukciósház londoni árverésén az 1956-os tematikájú Robbanás-sorozatának egyik darabja 50 millió forint feletti összegért kelt el, majd 2015 decemberében a Sotheby’s párizsi árverésén ért el újabb magyar rekordot: akkor 96 millió forintnyi euróért ütötték le Éclatement című festményét.

Reigl Judit az 1950-es években menekült a diktatúrából a szabadságba: Párizsba. André Breton galériájában a szürrealizmus felfedezettjeként ünnepelték, ám hamar szakított az irányzattal, hogy a saját útját járva eljusson az automatikus írásig, a gesztusfestészetig, az absztrakt expresszionizmusig. Legnagyobb életmű-kiállítását 2014-ben rendezte meg a budapesti Ludwig Múzeum. Művei a New York-i Metropolitanben éppúgy nagy becsben vannak, mint a londoni Tate Modernben vagy a párizsi Pompidou Központban.

Életművét a Kálmán Makláry Fine Arts galéria kötetekben mutatta be, képeiből kétévente rendez tárlatokat. A legújabb, A fekete is egy szín című kiállítása tegnap óta látható itt, a tárlat az 1958-ban készült fekete gesztussorozatából is válogat. A fekete-fehér képek születésének oka egészen prózai: a művésznek egykor annyira nem volt pénze, hogy csak a legolcsóbb ipari festéket tudta megvásárolni.