Tegnap Orbán Viktor Zágrábban nem váltotta be november közepi, a Magyar Állandó Értekezleten elhangzott fenyegetőzését, miszerint ha az INA-val kapcsolatos, a magyar Mol és a horvát kormány közötti ellentétet cégesről állami szintre emelné, az erőteljesebb magyar fellépést indokolna és „mérhetetlenül le fogja rontani a horvát-magyar kapcsolatokat”. (A horvát állam elégedetlen az INA-t irányító Mol stratégiájával, ezért visszavásárolnák azt. Szerintük 2009-ben a Mol annak árán vehette át az energiacég irányítását, hogy Hernádi Zsolt Mol-vezér lefizette Ivo Sanader akkori miniszterelnököt. Bár az érintettek tagadnak, azóta is büntetőeljárás zajlik ellenük, de Magyarország nem adja ki Hernádi Zsoltot.)
Két hete Orbán Viktor utalt valamiféle olyan, nem ismert horvát eljárásra is, ami a magyar gazdasági elit nagy részét érintené. Ez különösebben nem hatotta meg Zágrábot. Rá egy napra visszavetették Hernádi Zsoltot az Interpol nemzetközi körözési listájára, majd bejelentették, hogy Budapest mégis támogatja Horvátország felvételét a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD). Korábban ezt is az INA-ügy megoldásához kötöttük, tegnap pedig – az MTI-tudósítás tanúsága szerint – erről nem ejtettek szót. Orbán Viktor Andrej Plenkovic horvát kormányfő oldalán inkább a két nép közötti 800 éves barátság megbonthatatlansága mellett tett hitet. Kapcsolatunk nem felhőtlen, de a köröm alatti tüskét ki kell húzni – fogalmazott. Utalt arra, hogy az INA-ügyet továbbra is céges-gazdasági-jogi vitának tekinti, amibe nem szól bele.
Megismételte: „ami nem megy, azt nem kell erőltetni”, javasolva, hogy Horvátország vásárolja vissza a Mol INA-részvényeit. A szintén a kétoldalú barátság erősítése mellett hitet tevő Andrej Plenkovic álláspontja szintén nem változott semmit se. Megerősítette: szívesen visszavennék a Mol-részvényeket, de „minden ár kérdése”; addig is cél, hogy a két vállalat jól működjön; Hernádi Zsolt büntetőügyébe pedig kormányszinten ők se avatkoznak bele.
Bár Orbán Viktor hét éve nem járt hivatalos, kétoldalú találkozón Zágrábban, szavai semminemű újdonságot nem hoztak az általa az elmúlt évek során hangoztatottakhoz képest. Öt éve a Kossuth Rádióban például már kezdeményezte, hogy a horvátok vegyék vissza a Mol-részvényeket, utalt a magyar gazdasági elit ellen zajló valamiféle titkos horvát eljárásra és persze a két nép 800 éves barátságára is. Mindemellett Andrej Plenkovic tegnapi szavai se tértek el saját és elődei álláspontjától.