Csányi Sándor;kormánygép;

2018-12-06 17:24:36

Hiába maszatoltak, előkerült még egy Falcon-kormánygép

Bár nem beszéltek róla, két Falcon7X-et is vásárolt honvédség – a másodiknak ráadásul polgári lajstromszáma van. Kiderült, hogy Csányi Sándor luxusrepülője is kormányzati gépként azonosítja magát - még akkor is, ha éppen egy focimeccsre tart.

Most már tényleg van kormánygépe Magyarországnak: a Zoom.hu megtudta, hogy szemben azzal, amit eddig állított a kormány és a Honvédelmi Minisztérium (HM), nem egy, hanem két “business jet” repülőt is vásároltak. Míg az eddig elismert egyetlen légijármű katonai repülőgépként üzemel, a másik egyértelműen polgári gép, így is vette nyilvántartásba a Légügyi Hatóság, csak éppen egy HM-cég a tulajdonosa. Tehát: 

A lap elküldte kérdéseit a Honvédelmi Minisztériumnak azzal a felvetéssel, miszerint az eddig nyilvánosan közöltekkel ellentétben a jelek szerint két ugyanolyan típusú, Dassault Falcon 7X repülőgépük is van, illetve rákérdeztek arra, hogy a másodikat, amelyik polgári lajstromszámot kapott, mikor és mennyiért szerezték be, de cikkük megjelenéséig nem kaptak választ.

Nem tagadták a kettőt, de csak egyről beszéltek

 A Zoom.hu már szeptemberben próbálta kideríteni, hogy hány ilyen Falcont vásároltak, mivel már az is heves vitákat váltott ki, hogy egy business jettel fokozta légiszállító-képességét a Magyar Honvédség, de azóta, hogy a gép augusztus elején megérkezett a kecskeméti katonai bázisra, olyan információkhoz jutottak, miszerint nem egy, hanem két ilyen járművet is vettek. Ráadásul már kezdetben két azonos típusú gép beszerzésének terve szivárgott ki a tavasszal erről író Magyar Nemzethez.

 A honvédségi beszerzéseket övező – védelmi szempontból bizonyos fokig érthető – titkolózás azonban megnehezítette mindenkinek a dolgát, aki e két gép rejtélyének próbált utánajárni az elmúlt hónapokban. Szeptember elején a portál tisztázó kérdésére a honvédelmi tárca nem adott konkrét választ, hogy egy vagy két gépet vásároltak, ehelyett saját közleményüket idézték vissza – azt, amelyben az Kecskeméten landolt egyetlen gépről tudósítanak

Hasonló, a konkrét választ kerülő tájékoztatást kapott kérdésére akkoriban Demeter Márta, az LMP országgyűlési képviselője is. A politikus – az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának tagjaként – egyértelműen két Falconra kérdezett rá írásbeli kérdésében. Benkő Tibor honvédelmi miniszter válaszában nem pontosította ugyan a Demeter által használt többesszámot, de következetesen egy darab gépről írt, amely már megérkezett a kecskeméti katonai repülőtérre, és jelezte azt is, hogy ez nem üzleti repülőgép.

Csányi magángépe is kormányzati jelöléssel villog

A Zoom cikkével egy napon hasonló tematikájú cikket jelentetett meg az Átlátszó is: mint kiderítették, Csányi Sándor OTP-vezér 11 milliárd forintos értékű céges magángépe 2017 decemberétől „Magyarország kormánya” jelöléssel repül világszerte, minden út alkalmával ezt az azonosítást használja. A  HA-LKZ lajstromszámú, Falcon 900LX-típusú business jet hivatalosan az OTP tulajdonában lévő Air-Invest Kft.-é, de szakértők is Csányi repülőjeként emlegetik - írja a portál.használta  az azonosítót akkor is, amikor Bresztbe, a magyar válogatott meccsére, és Szentpétervárra, a francia-belga vébémeccs helyszínére utazott.

Az Átlátszó a repülési útvonalak archívumát böngészve tucatnyi esetet számolt össze, ahol a magángép vagy szállította Orbán Viktort, vagy a miniszterelnök közelében tartózkodott, Orbán müncheni, szófiai, varsói látogatásai idején. 

Az is kiderült, hogy a Falcon 900LX nem csak diplomáciai utakon szállíthatta kormányzati jelzéssel a kormányfőt: