Felháborító és elképesztő. Valamilyen formában mindenképpen tiltakozni fogunk Nagy Imre emlékművének eltávolítása ellen – nyilatkozta lapunknak Mécs Imre 56-os halálraítélt, volt liberális és baloldali parlamenti képviselő.
A Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság (KNEB) mai, pénteki ülésén dönt arról, hogy eltávolítják-e Nagy Imre szobrát a Vértanúk teréről. Túl sok izgalom nem várható. A KNEB elnöke, Kövér László házelnök, valamint a testület két tagja, Szakály Sándor történész, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója és Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezetője már közölte: támogatja a mártír miniszterelnök emlékművének áthelyezését.
Rajtuk kívül még a fideszes Halász János, valamint Such György, az Országgyűlés Hivatalának főigazgatója tagja a KNEB-nek. Okunk van feltételezni, hogy a tervvel szemben részükről sem várható elemi erejű ellenállás.
Papírforma szerint tehát az a döntés születik, hogy Nagy Imre szobrát elvitetik a Parlament elől, és a Jászai Mari téren állítják fel újra. A rendszerváltás előtt ezen a téren Marx és Engels szobra állt. A Vértanúk terén a „vörösterror” áldozatainak 1934-ben felavatott, majd a háború után lerombolt emlékművét akarják rekonstruálni.
„Nagy Imre szobrának áthelyezése esetén visszavonom adományunkat” – ezt Demján Sándor nagyvállalkozó 2012-ben írta Tarlós István főpolgármesternek címzett nyílt levelében. Kövér László egy interjújában ugyanis már akkor megpendítette, hogy elvitetné a Vértanúk teréről az 1996-ban átadott emlékművet. Demján felidézte, hogy Nagy Imre szobrának teljes költségét üzlettársaival, Sarlós Andrással és Fejér Bélával állták: „A költségek 74 százalékát magam finanszíroztam”.
Demján Sándor idén tavasszal meghalt. A jogi helyzet nem egyértelmű. A lapunk által megkérdezett, név nélkül nyilatkozó szakértő szerint tudni kellene, hogy pontosan mi szerepel az adományozási szerződésben: ennek függvényében lehet válaszolni arra, hogy milyen mozgástere van az adományozónak, illetve örökösének.
Az adományozási szerződés tartalmáról azonban semmilyen ismeretünk nincs. A szakértői szerint könnyen előfordulhat, hogy azért nem, mert nincs is ilyen szerződés. Életszerű a feltételezés. A kilencvenes években, amikor Nagy Imre szobrát felállították a Vértanúk terén, senki nem gondolt rá, hogy eljön még az idő, amikor valaki megpróbálja elvitetni onnan az emlékművet.
Kerestük Demján Sándor özvegyét. Demján Sándorné csak annyit mondott lapunknak, hogy az örökösök ebben az ügyben nem szeretnének nyilatkozni. A minap megkérdeztük Kövér Lászlót, tervezi-e, hogy egyeztet Demján özvegyével, de a házelnök erre a kérdésünkre nem reagált.