Kormányváltást akar 10-ből 7 román választó

Fotó: Jaap Arriens / AFP
Két egyezségről van szó, mindkettőt 2016. szeptember 19-én, az ENSZ közgyűlésén kezdeményezték, mindkettőből javaslat született, egymástól elválasztva. Aláírni egyik esetben sincs mit, azaz jogilag nem kötelező, irányelvekről van szó. De amíg a migrációs megállapodás esetében több ország, így az USA, Magyarország is hangoztatta távol maradását, addig a menekültügyi paktumban csak az Egyesült Államok nem óhajt részt venni.
Lényegtelen az Európai Bíróság friss ítélete, miszerint az Egyesült Királyságnak jogában állna egyoldalúan leállítani az európai uniós kiválás folyamatát, a londoni kormánynak ugyanis ez nem áll szándékában - jelentette ki Jeremy Hunt brit külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "valódi kockázatot" jelentene, ha a parlament alsóháza kedden elutasítaná a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodást. Ez a forgatókönyv több mint valószínű, és korábban már Theresa May miniszterelnök is tett arra vonatkozó utalást, hogy még meghiúsulhat a Brexit. Mina Andreeva, az Európai Bizottság illetékes szóvivője hétfőn pedig azt szögezte le: nem tárgyalható újra a Brexit-megállapodás, és a friss bírósági döntés sem változtat a brüsszeli testület ezen álláspontján.