világbajnokság;úszás;Hosszú Katinka;

2018-12-16 15:26:25

Hosszú Katinka a vb legjobb női úszója

A háromszoros olimpiai bajnok négy arany-, és egy ezüstérmet szerzett Kínában, ahol közel került korábbi csúcseredményeihez.

Magyarország az Egyesült Államok és Kína mögött harmadik legeredményesebb nemzetként zárta a Hangcsouban vasárnap lezárult rövid pályás úszó-világbajnokságokot. A négy arany- és egy ezüstérmet egyetlen versenyző, Hosszú Katinka szerezte, aki egyre közelebb van az egyéni legjobbjaihoz.

A háromszoros olimpiai bajnok a keddi nyitónapon 400 méter vegyesen, szerdán 200 méter pillangón védte meg címét, valamint 100 méter háton lett második, pénteken 100 méter vegyesen, szombaton pedig 200 méter vegyesen nyert. Teljesítményével 54 ezer dollárt keresett, az esti programot követően pedig átvehette a vb legjobb női úszójának járó díjat is.

Az immár 17-szeres rövid pályás világbajnok Hosszú kijelentette, nem fog pihenni, folytatják a munkát, január elején már edzőtáborban lesz. Röviden beszélt a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) által indítandó elitsorozatról is. „Egyelőre még nem láttam a dátumokat, sok minden függ majd attól is. Ugyanakkor azt gondolom, ez egyfajta válaszlépése a FINA-nak, ez pedig egy kis győzelem, hiszen ha minél többet tudunk versenyezni, annál jobb lesz az úszásnak” – utalt arra a vitára, amely a FINA és a sztárúszók között robbant ki egy – végül törölt – torinói verseny miatt.

Hosszú hozzátette, bonyolult éven van túl, hiszen az úszás mellett magánéletével is sokat kellett foglalkoznia, míg korábban a kettő kéz a kézben járt. „Ezt volt nehéz magamban lerendezni, mert nagyon sok minden változott körülöttem. Ez volt, amit még mindig úgymond gyakorlok. Próbálok ebből is fejlődni” – zárta sorait.

Sós Csaba, a magyar válogatott szövetségi kapitánya a világbajnokság végeztével elmondta, elkerülhetetlen, hogy átalakítsák Magyarországon a versenynaptárt annak érdekében, hogy a magyar válogatott a lehető legjobb formában versenyezzen rövid pályás úszó-világbajnokságokon. A szakember kifejtette, a nem megfelelő versenynaptár miatt nem lehetett ott Hangcsouban a legjobbak közül például Cseh László, Németh Nándor, Bohus Richárd, Kozma Dominik vagy Burián Katalin.

A világbajnokságot összegezve azt mondta, Hosszú Katinka szereplésén kívül 400 méter vegyesen volt közel az érem – Bernek Péter a negyedik, Gyurta Gergely az ötödik lett –, Kapás Boglárkában pedig véleménye szerint benne volt egy dobogós helyezés, de betegsége miatt erre nem lehetett lehetősége. Kijelentette, ezt leszámítva nagyjából az történt a vízben, amire számított.