Zeneakadémia;népzene;liturgia;

2018-12-20 10:30:00

Öröm és szeretet a dalokban, népzene a templomokban - Tímár Sára új lemeze

Egy gospel istentiszteleten megszokott, hogy a hívek táncolnak. De mi a helyzet a népzenei köntösbe öltöztetett református énekekkel? Erre Tímár Sára lemeze adhat választ.

A Junior Prima díjas Tímár Sára – a Sebő együttes és a Dalinda énekese – idén januárban jelentette meg első szólólemezét. A Minek nevezzelek című album Petőfi-dalokat, szerelmes énekeket mutat be, olyan tájegységek dallamkincseit, amelyekhez az előadót személyes élmények kötik: Tímár Sára már tíz éve jár népzenei gyűjtőutakra. Felkeresni az adatközlőket: ez az elhivatottság nem minden fiatal népzenészre jellemző. De még ennél is ritkábban lehet találkozni régi hangszerekkel, népzenével előadott egyházi énekekkel. Tímár Sára most megjelent második albuma, a Református hálaének népzenével szintén személyes élmények hatására született meg. A lemezbemutatót péntek este 7-kor tartják a Zeneakadémia Solti termében.

− Ha hiteles előadó szeretnék lenni, személyesen is meg kell tapasztalnom a népzene elementáris erejét a saját környezetében – mondja az énekes. – Sok fiatal jár ki erdélyi táborokba, ahol már biztosított, hogy a népzenei adatközlőkkel személyes kapcsolat alakulhasson ki. Elsőéves egyetemista voltam, amikor rájöttem, ezt magamtól is megtehetem. A barátnőmmel kimentünk a Kallós alapítványhoz Válaszútra, sátraztunk kertben, onnan stoppoltuk körbe a falvakat Mezőségen. A nyaralások helyett ezeket az utakat választottuk. Mindez a tanulásról szólt: arról, hogy egy-egy néninek a dallamkincsét úgy magunkévá tegyük, hogy értsük, mit miért, hogyan énekel, ismerve az élettörténetét.

Tímár Sára református lelkészcsaládból származik, még kiskamaszként figyelt fel arra, hogy egy kalotaszegi istentiszteleten a liturgikus énekeket népdaldíszítésekkel éneklik a hívek – és ezeket a dalokat így dúdolják az otthonukban is. Kutakodni kezdett, a Zenetudományi Intézetben pedig sok olyan gyűjtést talált, ami alátámasztotta: bár ez Magyarországon az általános gyülekezeti gyakorlatban szokatlannak számít, több tájegységben természetes. – Ez élményen felbuzdulva kezdtem el azon törni a fejemet, hogyan tudnám behozni a templomokba a népzenei élményt – teszi hozzá az énekes. Ennek lett gyümölcse az új lemez, amelyen az egyik dalt az erdélyi forgatós ritmusában, tánczeneként adnak elő.

– Lehet, hogy ezért ér majd engem hideg is, meleg is – véli Tímár Sára, aki persze nem veszi rossz néven, ha a zeneakadémiai koncerten valaki mégis táncra perdül. – E dalokban a hálát, az örömöt, a szeretetet fejezzük ki, ennek része lehet a tánc is.