Kína;Tajvan;

- Lerohanná Kína Tajvant?

Szükség esetén akár erőszakkal egyesítené Kínát és Tajvant Hszi Csin Ping.

A kínai elnök azt közölte, szükséges az ország újraegyesítése és ez meg is fog történni – hangoztatta az Újkína hírügynökség szerint Pekingben elmondott beszédében. Mint fogalmazott, a független Tajvan ellentmond a történelem logikájának és zsákutcába is vezet.

Hszi Csin Ping hozzátette, hazája békés úton kívánja elérni az újraegyesítést, de „nem ad esélyt semmiféle szeparatista tevékenységnek”. 

Mint mondta, nem is tesznek ígéretet arra, hogy nem alkalmaznak erőszakot, minden szükséges eszköz bevetését fenntartják maguknak – tette hozzá.

A kínai elnök úgy vélte, az újraegyesítés a kínaiak érdekében áll. Hszi beszédét abból az alkalomból tartotta, hogy 1979-ben Peking felszólította Tajvant, térjen vissza Kínához. Hszi Csin Ping a BBC közlése szerint azt is megjegyezte, hogy Tajvan a kínai belpolitika része, s nem fogadja azt, hogy más országok beleszóljanak a kérdésbe.

Tajvan felett az ellenőrzést 1895 és 1945 között a Japán Birodalom gyakorolta, amelytől a szigetet a Kínai Köztársaság a második kínai–japán háború eredményeképp szerezte vissza. Négy évvel később a nacionalisták elvesztették a kontinentális Kína feletti uralmat a kínai polgárháborúban elszenvedett vereség miatt, és a szigetre vonultak vissza. Mintegy kétmillióan leltek menedékre a szigeten. Tajvanra az 1949-ben alakult kommunista Kínai Népköztársaság is igényt tart, mivel önmagát a Kínai Köztársaság utódállamának tartja.

Caj Ing-ven tajvani államfő viszont azt hangsúlyozta, Tajvan sohasem fogja elfogadni az újraegyesítés Pekingből diktált feltételeit. „Megismétlem, Tajvan sohasem fogja elfogadni az egy ország, két rendszer elvét. A tajvaniak döntő többsége is így véli, a szigeten ez a konszenzus. 

Kínának tudomásul kell vennie a realitásokat, és el kell fogadnia, hogy az itt élő 23 millió ember ragaszkodik a szabadsághoz és demokráciához, és békés, a különbségeket valóban figyelembe vevő eszközökkel kell élnie”

 – mondta Caj újévi beszédében.

A brit hírszerzés fekete listára tette azokat a gyanús vagyoni hátterű üzletembereket, akik közel állnak Vlagyimir Putyinhoz.