egyház;katolikus;

2019-01-04 10:30:00

Állam és egyház sem kedvelte

Bulányi György piarista szerzetes születésének századik évfordulója alkalmából emléknapot szervez az általa létrehozott Bokor Közösség az V. kerületi Piarista közben, a Duna-parti Piarista Kápolnában. A január 5-én, szombaton délelőtt tíz órakor kezdődő rendezvény előtt emléktáblát avatnak Bulányi György egykori lakóhelyén, a XII. kerületi Városmajor utca 47/b. számú ház falán.

Bulányi Györgyöt (1919-2010) a piarista rend tagjaként szentelték pappá. 1945-től a debreceni piarista gimnázium tanáraként kisközösségeket szervezett és vezetett, „illegális államellenes szervezkedés” miatt a Rákosi-rendszer 1952-ben életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte. A börtönből 1960-ban amnesztiával szabadult, majd szállítómunkásként kereste kenyerét – olvasható a Bokor Közösség honlapján közölt életrajzában.

Alapművével – amelynek címe: Keressétek az Isten Országát! – a hatvanas évek végére készült el. A hat kötetben megjelent, szamizdatként terjesztett mű „az evangéliumokban Jézus ajkára adott mondatok biblikus teológiai szintézisére épül”.

Méltatása szerint Bulányi atya a kommunista diktatúra által elsorvasztani akart katolikus hit és gyakorlat megtartásának szándékával hívta életre a Bokor-mozgalmat. Olyan egyház megvalósulásáról álmodott, amely alulról szerveződő bázisközösségekből áll. A pártállamnak ezzel ellentétes céljai voltak: a mozgalom elszigetelése, mielőbbi megszűnése. A katonai szolgálat Bokorból induló megtagadása elégséges indoknak bizonyult a nyílt üldözésre.

Állami nyomásra a magyar katolikus püspöki kar 1982-ben eltiltotta Bulányi Györgyöt a nyilvános misézéstől, kifogásolt tanait pedig a vatikáni hittani kongregációhoz terjesztette fel. A kongregáció prefektusa, Joseph Ratzinger bíboros (a későbbi XVI. Benedek pápa) 1986-ban felszólította Bulányit, hogy vonja vissza tanításait.

A katolikus egyház 1997-ben elvileg rehabilitálta, de Bulányi György élete végéig a perifériára kényszerült. A Bokor Közösség emlékeztetett rá, hogy a rendszerváltozás után az állam bocsánatot kért tőle, nyugdíját a törvényes előírások alapján rendezte. Egyháza vezetői azonban nem kértek bocsánatot.

Az emléknapra szóló meghívóban a szervezők ezt az idézetet választották Bulányi Györgytől: „Csak azt akartam megmutatni, hogy Jézus mit tanított."